Над 50% от достъпната увредена дървесина е усвоена

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Над половината от достъпната инвентаризирана увредена дървесина е усвоена. Това е станало ясно при последното заседание на кризисния щаб, създаден със заповед на министър Румен Порожанов за справяне с корояда и другите увреди по иглолистните горски насаждения. “Всички, които работят в сектора добиват в момента приоритетно увредена дървесина. Оказва се, че има голям интерес към нея. По-лека е обикновената, но също намира приложение – правят се пелети и други продукти, за които е годна.”, коментира за Агрозона зам. министърът на земеделието Атанас Добрев.

Атанас Добрев
Атанас Добрев

Достъпната за усвояване инвентаризирана повредена от корояди и болести иглолистна дървесина в държавните горски територии към 10 ноември е 2.871 млн. куб. метра стояща маса. 79% от това количество или 2.262 млн. куб. метра е възложено за добив от териториалните поделения на държавните предприятия, като този дял е най-висок при Северозападно държавно предприятие – 90%, Югозападно държавно предприятие – 84% и в Южноцентрално държавно предприятие – 81%, съобщиха от МЗХГ.

Към края на първата десетдневка на месеца държавните предприятия са добили общо 1.490 млн. куб. метра засегната от съхнене иглолистна дървесина или 66% от възложените за добив количества. Отчетените количества представляват 52% спрямо инвентаризираната достъпна за добив повредена дървесина, като изпълнението е най-добро при Югозападното държавно предприятие – 60% и Северозападното държавно предприятие – 57%. В абсолютни стойности най-голям обем усвоена пострадала иглолистна дървесина отчита Южноцентралното предприятие – 725 куб. метра и Югозападното предприятие – 519 хил. куб. метра. На практика това означава, че само тези две предприятия са добили 83% от общото количество усвоена дървесина.

Между 20 октомври и 10 ноември са инвентаризирани нови 34 хил. куб. метра стояща маса изсъхнала иглолистна дървесина от Югозападно държавно предприятие и Югоизточно държавно предприятие. Възложеният добив се е увеличил със 117 хил. кубика, а добитата повредена дървесина за тези три седмици е 195 хил. куб. метра. Тези данни сочат, че усвоената дървесина надвишава новоинвентаризираните повреди близо шест пъти – със 161 хил. куб. метра, и при запазване на тази тенденция и добри условия на дърводобив има реална възможност оставащите за добив количества да бъдат усвоени в рамките на пет месеца до края на май догодина.

Работната група за борба с корояда заседава два пъти месечно, като ефектът от неговата работа е доста голям, защото се следи изкъсо развитието и борбата с досадният неприятел. Най-масовите поразявания са в тези части на страната, където има иглолистна дървесина, която е между 400 и 800 метра надморска височина. „В държавните предприятия са създадени необходимите условия за усвояването и експедирането на увредената от корояди и болести иглолистна дървесина”, увери заместник-министър Атанас Добрев по време на петото поредно заседание на кризисния щаб. В него са представени 6-те държавни горски предприятия, Изпълнителната агенция по горите и лесозащитните станции, поканени са да се включат и областни управители и народни представители.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама