90 пожара са бушували в горите от началото на годината

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Засегнатите площи са над 1600 декара

С покачването на температурите се увеличава рискът от пожари, като най-сериозна е опасността за горите и за земеделските земи. От дълги години експертите отчитат, че практически всички пожари в горите се дължат на човешка грешка или умишлено действие.

През изминалата година пожарите за същия период са били 233

“От началото на годината до настоящия момент са възникнали около 90 броя пожари в горските територии на страната, засегнатите площи са над 1600 декара. За сравнение през изминалата година за същия период са възникнали около 233 броя пожари в горските територии и са опожарени площи от над 11 хиляди и 90 декара”, съобщи Борад Шекиров от Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) пред националното радио.

При 99% от пожарите причината е бездействие или небрежност

„Има и умишлени пожари, но тази причина е трудно доказуема в настоящия момент. Съгласно законодателството в страната и във всички случаи, касаещи умишлено причинен пожар, са уведомени компетентните разследващи органи от страна на стопанисващите и управляващите горски територии”, допълва още той.

Паленето на стърнища е забранено и в българското, и в европейското законодателство, припомня Александър Цветков от Фонд “Земеделие”.

“За изминалата 2020 година са засегнати от пожари над 130 земеделски стопани, като площта, която е обхваната от тези пожари, е над 1800 хектара”.

Засегнатите от пожар площи – временно неподходящи за субсидиране

“Опожарените земеделски площи се считат за временно неподходящи за субсидиране, от съответната година се водят за недекларирани. Това е по директни плащания. Налагат се и санкции, когато става дума за опожаряване на стърнища от зимни и пролетни култури със слята повърхност, пшеница, ръж, овес и ечемик. Това се отразява при проверката за кръстосано спазване и се отбелязва като нарушение на национален стандарт 6. Което означава, че се налага нова санкция, която се изчислява в процента на намаление. Зависи от тежестта, степента и продължителността на установеното неспазване”.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА