Първият стълб на ОСП остава, но за останалите мерки и програми вероятно ще има сериозни промени. Това съобщи българският евродепутат Владимир Уручев при среща с българските фермерите, които ще участват днес в Европейския конгрес на младите фермери. Въпреки това по думите му стана ясно, че групата на Европейската народна партия, както и представителите на социалистите в ЕП са настроени еднакво консервативно, защото многото промени в ОСП на Европа са омръзнали на фермерите.
Ще направим всичко възможно да вземем максимално най-много средства за българското земеделие, каза от своя страна евродепутатът Андрей Новаков, който участва в срещата. Всяка стотинка стигнала до България е плод на много работа и не е даденост, каза той. Новаков апелира към българските фермери да използват възможно най-добре наличните средства,защото след 2020 г. не е ясно с какво ще може да разполагаме. В момента страната ни получава 360 млрд. евро по петте фонда, но ще бъде успех ако в следващия програмен период те достигнат 280-300 млрд. евро, прогнозира той. Освен това е трудно да се каже каква част ще останат безвъзмездните плащания и каква част ще бъдат финансови инструменти, които трябва да се връщат. Преговорите започват в началото на 2018 г. и през пролетта на 2019 г. всичко ще е ясно. „Гледат ни под лупа, ако ползвате европейски средства, правете го с разум“, апелира най-младият евродепутат в сегашния парламент. „Нека не даваме поводи да ни сочат, че харчим нецелесъобразно европейските пари“.
Андрей Новаков препоръча също така да се използват на максимум средствата, защото не се знае какви ще бъдат възможностите по-нататък. Прави се всичко възможно да се запазят нивата на финансиране, но едва ли има друга тема, по която да съществува такова разделение между държавите в Общността, както финансирането по отношение на земеделието. България има подкрепата на други държави, които са от т.нар. нетни платци. Плащанията по отношение на земделието може да се реформират, категоричен е Новаков, защото има проекти, финансирани със средства от ЕС само за да се вземат парите. ЕС да финансира нужди, а не желания, препоръча евродепутатът. 44 % от европейския бюджет в момента заминава за земеделие. Всички инвестиции в останалите отрасли и политики взети заедно са по-малко, напомни той. Почти половин трилион евро отиват в земеделието.