Последните 10 години в сектор „Рибарство“ бяха много динамични, като браншът преминаваше постоянно през крайностите на развитието и застоя. Сега асоциациите очакват сериозен дебат за новия програмен период след 2020 г., чуваемост и реална подкрепа за техния сектор.
Първият период 2007-2013 е изпълнил с голяма надежда бранша, сподели за „Агрозона“ Йордан Господинов, председател на асоциация „БГ ФИШ“. „Останахме с чувството, че чашата е наполовина пълна. Успяхме да усвоим много средства и сектора се надгради. Очаквахме през настоящия период 2014-2020 секторът да подеме развитието си със замах и нещата да добият още по-добър облик“, разказва експертът.
Това обаче не се случва според очакванията. „Всичко тръгна много трудно, ако въобще може да говорим за стартиране. Закъсня се със сроковете за отваряне на Програмата за морско дело и рибарство (ПМДР). 2016 г. бе отворен прием по мярка 5.4 „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури”, която е от изключително значение за сектора. Сроковете за одобрение отдавна минаха, а сключени договори все още няма. Тук говорим за големи преработватели, които влагат милиони в инвестиция. Те правят разчетите си, разчитайки на помощта от Европа, но накрая биват излъгани, заради тромавите процедури и бюрокрацията. За много от проектите администрацията просто казва, че не съответстват и с това кандидатстването се приключва“, каза Господинов. Той бе категоричен, че България ще изгуби огромни средства по Програмата за морско дело и рибарство (ПМДР) .
Зам.-министър по рибата от първа необходимост
„Ние бяхме приети на пожар в ЕС. За твърде кратко време се ориентира националното законодателство към европейското и много от европейските текстове бяха просто преписани в национални закони. Никой не се запита дали те са въобще приложими у нас“, казва Господинов.
Председателят на асоциация „БГ ФИШ“ е категоричен, че от новото Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ) ще очакват отделно отношение към техния сектор, а не просто приемането му за придатък към общата картина. „Ние веднага ще влезем във връзка с новия министър, ще напишем писма с нашите предложения и притеснения. Трябва задължително да се назначи ресорен заместник министър по рибата. Има еврокомисар по рибата в Европа, другите страни също имат официални лица, които отговарят за сектора. В България едва миналия кабинет назначи вице-министър за нашия сектор. Той обаче бе ориентиран към зърнопроизводителтие и пропусна момента да разбере какво се случва в бранша“. Трябва лице, което да е наясно с темата, категоричен е Господинов. Това е сектор, който в цял свят се цени и всички държави искат да развиват. Рибата не трябва да бъде придатък към зърно или зеленчукопроизводителите. В световен мащаб секторът е много важен, докато у нас нещата се подценяват.
Браншът иска чуваемост
Новото министерство има да решава много проблеми. Рибният бранш очаква най-после да получи своето специално отношение и управляващите да обърнат сериозно внимание на исканията на асоциациите. „Държавата ни неглижира и това е видимо – има липса на работна ръка, бюрокрация, много институции контролират сектора. За да започне един човек бизнес в областта на риболова или в развъждането на водни животни се изисква поредица от разрешителни, лицензионни режими, преминава се през много институции и министерства. В морето се съобразяваме с гранична полиция, морска администрация, пристанищни инфраструктури, дори и военноморските сили“. Браншът е категоричен, че трябва да се преработи националната законодателна рамка и да бъдат облекчени условията, но това да се случи при тесен диалог между управляващите и асоциациите.
Още коментари за бъдещето на ОСП четете в новия брой на списание „Агрозона