Гръцките и турските рибари са във война поради обвинения от страна на първите в нелоялна конкуренция. Всичко започна през юли, когато туристите напускаха Турция в следствие на опита за преврат срещу президента на страната Реджеп Таийп Ердоган. Ситуацията доведе до девалвация на турската лира. От тогава турските рибари започнаха да изнасят стоката си на по-ниски цени в сравнение с гърците си колеги. Така се създаде конкуренция между двете страни, пише Italia Oggi.
Гърция изнася 85% от улова си на риба. Всяка седмица 2 000 тона платика и костур се изнасят за над 30 държави. Сега обаче гръцките рибари се притесняват, че турските им колеги ще завземат техния пазарен дял. Турция консумираше 90% от собствената си продукция най-вече заради туристическата си индустрия. Девалвацията на лирата обаче доведе до дъмпинг на цените, но спадът в броя на туристите означава, че ще трябва да изнася повече. Освен това Турция залага на въздушния износ на риба, което е забранено за Гърция от Европейската комисия. Транспортирането е едно от най-скъпите пера за гръцките рибари.
Инвеститорите се надяват риболовната война да не продължи прекалено дълго и гръцките рибари да съсредоточат усилията си в туризма. Това лято Гърция очаква около 30 млн. посетители, което би било рекорд от 2004 г. насам, когато Олимпийските игри се проведоха в Атина.