Прасковата плаче за ножица всяка пролет

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Всяка пролет ножицата трябва да щрака по короната на прасковата. Оставено без резитба, това дърво развива голяма обемна корона, подобна на сфера, по чиято повърхност се развиват листата и плодовете, а вътрешността се изпълва със загинали клонки. Плодовете стават много на брой, но дребни и с изключително лошо качество. За да се получи по-голямо количество качествени праскови е необходимо всяка година да се прави и зимна, и лятна резитба.

За съжаление много любители не посягат към ножицата от страх да не “съсипят” дръвчето, поради което много скоро го губят завинаги. Когато са оформили короната и познават видовете пъпки, мнозина ще се справят с резитбата на прасковата.

Необходимо е да се премахнат всички счупени, засъхващи и болни клони, както и здравите, които растат навътре в короната или я сгъстяват. Майските букетчета и цветните клонки не се режат. За 1-2 години те сами изсъхват.

Смесените клончета(в основата си те имат 2-3 растежни пъпки, а нагоре се разполагат плодни и растежни) се режат на 6-12 пъпки, според силата им.резитба праскова клонки

От разклоненията, получени от растежните пъпки па смесените клончета през предния вегетационен период се запазват 1-2 най-ниско разположени клончета, а другите се премахват. Запазените се режат като смесените. Ако разклоненията са отдалечени от скелетния клон, реже се най-ниско разположеното смесено клонче, а майските букетчета и цветните клонки се запазват.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама