България е №1 в производството и износа на билки в Европа

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

България е най-големият производител и износител на билки в Европа и заема шесто място в света. С това могат да се похвалят българските билкари дни преди своя професионален празник Еньовден, който тази година се пада в петък. Общото количество билки, събрано от билкозаготвителните пунктове за диворастящи билки в страната за 2015 г. е около 15 хил.т -17 хил.т – колкото и предишните години. Това са приблизителни цифри, тъй като не включват преработените в продукти билки, уточняват от МОСВ. По неофициални данни, от 250 вида билки, използвани в медицината, у нас се събират над 100 хил. т и по-голямата част се изнася. Около 50% от добиваните у нас количества билки са от култивирани растения.

Развитието на бранша е свързано с наличието на достатъчно квалифицирани берачи. В последните години обаче броят им намалява прогресивно. Причината не е в изкупните цени, защото са добри, казва Георги Маринов, собственик на билкозаготвителен пункт в с. Варвара, община Септември. Според него намалява интересът от страна на берачите, които са предимно от малцинството. През последните години имало млади хора, но в последните години интересът им намалява. Близо 300 хил. семейства у нас се прехранват със събиране на билки. Билкосъбирането може да бъде препитание само, ако се постигат количества, а това става при култивиране. Тогава човек може да контролира условията, в които работи, казва Георги Маринов. Липа, мокреш, бабини зъби, жълт кантарион, медицинска ружа, бял пелин са билките, от които се събират най-големи количества в областта. Изкупната цена на липата е 2 лв./кг сурово тегло, на сезон се събира около тон сухо тегло.

Сред най-събираните и търгувани дивостарящи билки у нас са: шипка, коприва, глог, липа, трънка, бъзак, хвойна, глухарче, къпина. С най-висок рандеман от свежо в сухо тегло са: стрък маточина, блатно кокиче, мокреш, листа от черна боровинка, плодовете на черен бъз, семената на есенен минзухар от шушулки. Сертифицираните екологично чисти площи, от които се събират диворастящи плодове, билки и гъби през 2014 г. са в размер на 694 251 ха, което е с 16 226 ха повече в сравнение с предходната година. Това показват последни данни на МЗХ.

Народът вярва, че на Еньовден билките имат най-голяма лечебна сила, особено на изгрев слънце. Тази година празникът се пада на 24 юни. Според преданието билките у нас лекуват 77 болести и половина, като последната е незнайна. Затова в петък се берат 77 билки плюс една, която се избира произволно и за която се измолва от Бог тя да бъде лековита. В някои райони на България се берат толкова билки, колкото са членовете на семейството и се правят венци.

Лилия Александрова

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама