Данните за 2015 година говорят за увеличение на производството на сурово мляко в ЕС с 2,5% и намаление на търсенето с 1,5% на годишна база. Това каза министърът на земеделието и храните Десислава Танева, която присъстваше на подаване на заявление за подпомагане за Кампанията по директни плащания 2016 година, предава агенция „Фокус”.
„В момента комуникираме нов пакет от мерки, който да трябва да намали обема на предлагането, тъй като увеличението на търсенето е много по-сложен и неуправляваем процес, за да стабилизираме цените. Мерките могат да бъдат два вида – европейски и национални. За да вземем решение за национални мерки, в които отново можем да кажем че сме ограничени, предвид това, че възможността да допълнително плащане е твърде ограничена като остатъчни бюджети”, посочи Танева.
Увеличени са вътрешно-общностните доставки на сурово мляко, по простата причина, че в 12 страни от Европейския съюз цените на суровото краве мляко са по-ниски от тези в България. „Увеличени са доставките на концентрирани и сухи млека. В тази връзка ние ще вземем мерки по отношение на проверките на доставките, до колко те отговарят и спазват законодателството в страната”, посочи Танева.
По отношение на дискусията за ограничения на доставките в рамките общността тя посочи: „Нямам как да стане предвид Регламента за свободното движение на стоки и капитали”. По думите ѝ, взети са всички мерки, които да възпрепятстват поставянето на български продукти в неконкурентни условия. „Излизането от млечната криза в България е пряко обвързано с излизането от кризата на общността, именно поради свободното движение на стоки и капитали. Много са важни мерките, които ще вземе общността – дали тя ще регулира този дисбаланс между свръхпроизводство и намалено търсене, защото в такава ситуация няма как цената да не получи съответния спад”, коментира още земеделският министър.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ