Човекът ловува хищници в репродуктивна възраст и заплашва популациите

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути

Човекът ловува между 9 и 14 пъти повече зрелите и най-силните екземпляри, които са необходими за поддържане на популацията от диви животни и риби, са установили учени, предава БГНЕС като се позовава на ТАСС. Доказателството за вредното за природата поведение е публикувано в списание Science.

“Като се отчита това доминиращо поведение, влиянието върху хищниците и другите уникални елементи на хищническо поведение (на човека), предполагаме, че човекът е всъщност “суперхищник”, който, ако не бъде ограничаван, ще продължи да влияе върху екологичните и еволюционните процеси в целия свят”, се посочва научната си статия Крис Даримонт от канадския университет Виктория и неговите колеги.

Авторите изследват влиянието на лова върху популациите на дивите животни и рибите. Има разлика в лова на сушата и в морето – на сушата човек ловува предимно за удоволствие, а риболовът е индустрия, в която участват механизирани технологии.

На сушата от човешка дейност са засегнати основно другите големи хищници – мечки, лъвове, вълци. В зряла възраст те загиват 9 пъти по-често, убити при лов, отколкото в сблъсък с други животни. В морето човекът изтребва еднакво както хищните, така и растителноядните риби.

Даримонт и неговите колеги подчертават, че докато по-голямата част от хищниците ловуват млади животни, човекът изтребва най-вече възрастните, които са в репродуктивна възраст, при това най-големите и силните. Именно тези екземпляри са най-необходими за поддържане на числеността на популацията и здравето на видовете.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама