Производството на основните зърнени и маслодайни култури у нас ще бъде стабилно в средносрочен аспект

Лилия Александрова
Лилия Александрова
1 Минути

Производството на основните зърнени и маслодайни култури в средносрочен аспект в България ще бъде стабилно на нива близки до 5 млн. тона при пшеницата, над 2 млн. т. при царевицата, около 1,8 млн. т. при слънчогледа. Не се очаква значителен ръст при производството на рапица и ечемик, гласи доклад озаглавен „Средносрочни предвиждания за развитието на избрани култури от сектор зърно и маслодайни култури“ и изготвен от експерти на Центъра за икономически анализи на селското стопанство към Института по аграрна икономика – София в асоциирано партньорство с Изследователски институт по храни и аграрна политика на Университета Мисури.

През 2014 г. добивът на пшеница беше в рамките на 5,1 млн. т. Въпреки влошеното качество през 2014 г. беше отчетено рекордно количество на произведената царевица.

През жътвената 2015/16 кампания се очаква намаление на производството при всички култури, като се оценява, че най-голям спад може да има при царевицата. Тук намалението на производството ще се дължи на очакваните по-ниските добиви, имайки пред- вид, че в предходните 2 години се регистрираха рекордни произведени количества. Такъв сценарий не може да се предскаже със сигурност и всичко ще зависи от климатичните условия през настоящето лято.

Proizvodstvo

Източник: МЗХ, проект САРА

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама