Американското земеделско министерство представи две нови програми за застраховане

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Програмите са част от модернизацията на земеделието в САЩ

Секретарят на американското министерство на земеделието Том Вилсак представи две нови програми за справяне с рисковете в земеделието. Те представляват важна стъпка в усилията на правителството да модернизира сектор Земеделие, съобщават от Министерство на земеделието на САЩ (USDA). Изборът между двете програми ще е лесен благодарение на онлайн платформа, която ще помага на фермерите да избират коя от двете програми е най-подходяща за нуждите на техния бизнес.

 „Земеделието е един от най-рисковите бизнеси в света“, каза Вилсак. „Двете нови програми дават сигурност, че рискът ще бъде управляван ефективно така, че семействата да не изгубят фермите, които вероятно са били предавани от поколение на поколение в семейството, заради събития извън техния контрол. За разлика от програмата за директни плащания обаче, която е подпомагала фермерите в добри и в лоши години, тези нови инициативи са създадени съобразно пазарни правила и съдържат възможности подходящи както за окръзите, така и за индивидуални стопанства. Този подход е много по-рационален, когато става въпрос за справяне с рисковете, с които се сблъскват земеделците“, добави той.

Новите програми са „Покритие на риска за земеделската продукция“ и „Покритие на загуби от промени в цените“. Те са основата на плановете за застраховане на селскостопанска продукция, съдържащи се в Закона за селското стопанство от 2014 г., който бележи края на директните плащания в страната. Двете програми предлагат защита при значителен спад в цените и/или приходите от културите, а в началото на пролетта на 2015 г. производителите ще могат да избират коя от тях ще работи най-добре в полза на техния бизнес.

За да се улесни изборът на земеделските производители между двете програми, американското министерство на земеделието е създало онлайн платформа (достъпна на http://www.fsa.usda.gov/FSA/webapp?area=home&subject=arpl&topic=landing), която позволява всеки земеделец да въведе данни за своя бизнес и да види ефектите от всяка програма при възможни бъдещи рискови сценарии. Тези източници на информация обясняват по достъпен начин възможностите, които програмите дават на земеделците така, че те да вземат най-доброто решение, коя програма е най-правилният избор според техните нужди.

Разработването на програмите е дело на учени от Университета в Мисури и Университета в Илиноис. Финансиране за тях на стойност 3 млн. щ.д. е осигурено от Министерство на земеделието на САЩ (USDA). „Ние искаме да дадем на земеделците колкото е възможно повече информация така, за да направят информиран избор между двете програми.“, каза Том Вилсак.

Първата стъпка преди всеки фермер да избере коя от двете застрахователни програми е подходяща за неговите нужди е да отиде в местната агенция по земеделие и да актуализира данните за данните за реколтата и земята си. След това през идната зима 2014 /15 г. земеделците ще могат да избират коя програма да използват и този избор ще е в сила до 2018 г.

От началото на реформата в земеделието на САЩ досега американското аграрно министерство отчита значителен успех в усилията си да предостави на земеделските производители помощ при бедствия; да създаде ефективни средства за справяне с рисковете; да направи кредитите в земеделието по-достъпни; да финансира важни научни проекти; да насърчи създаването на иновативни публично-частни партньорства; да развие нови пазари за селскостопански продукти; и да инвестира в инфраструктура, строителство на жилища и обществени места, които подобряват качеството на живот в земеделските райони на Америка.

Ако желаете да научите повече за реформата в земеделието на САЩ, постигната със Закона за земеделието от 2014 г., посетете www.usda.gov/farmbill.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама