Прогноза на FAO вноса и износа на пилешко месо на световните пазари

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Според последната прогноза на Световната организация по прехрана и земеделие (FAO) през 2014 г. търговията с пилешко месо ще се увеличи с 2.4%, предава Agra Europe. Бразилия и САЩ ще останат лидери в износа на пилешко, а най-голям растеж ще има при Тайланд, Турция, Аржентина, Украйна и Беларус.

Всяка от тези държави се е ориентирала към различен пазарен сегмент:  Тайланд изнася за ЕС и Япония предимно безкостно месо и готови месни ястия; Турция се е специализирала в износа за Близкия Изток, особено Ирак, на цели пилета, позволени според Исляма; Аржентина има добри позиции на венецуелския пазар, но отскоро снабдява с пилешко месо Китай и Южна Африка.

Прогнозата на FAO показва, че през 2014 г. Африка ще внесе и 4.8% повече пилешко месо в сравнение с предходната година. Сред основните вносители при Ангола, Гана и Бенин се очаква най-значително увеличение на вноса, докато вноса на Южна Африка, основната търговска дестинация в региона, ще остане непроменен. Вноса на Азия ще отбележи незначително увеличение.

Производството на пилешко месо в глобален мащаб се очаква да се повиши с 1.6% до 108.7 млн. тона през 2014 г. По прогноза на FAO производството в САЩ, най-големият в света производител, ще се увеличи с 1.8% до рекордните 20.6 млн. тона. Възможно е увеличение и при други големи производители като ЕС, Бразилия и Мексико. Значително увеличение се очаква при Русия, с 8%, и Индия, с 6%. Вторият по големина производител в света, Китай, все още е засегната от пилешки грип, поради което се очаква производството да падне с 1.7% през 2014 г.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама