ЕП прие нови правила за използване на генетичните ресурси в селското стопанство

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Европейският парламент (ЕП) прие споразумение, според което в европейското законодателство ще бъдат интегрирани правилата на международния пакт за достъп до генетични ресурси в селското стопанство, както и за „честно и равноправно споделяне“ на ползите от тях. Това съобщава Agra Europe. През декември ЕП и Съвета на Европа сключиха споразумение за прилагане на Протокола от Нагоя от 2010 г., който беше подписан с цел да се подобрят правилата и практиките за консервиране и разумно използване на биоразнообразието. Инициативата цели да подобри политиките за използване на световните генетични ресурси в селското стопанство, които в момента са застрашени от неразумна човешка дейност.

Приетите промени в европейското законодателство съдържат задължение за всяка страна-членка да извършва „надлежна проверка“ на всички, които работят с генетични ресурси. Тези потребители ще трябва да представят сертификат за притежание на генетични ресурси, като целта е да се предотврати незаконният достъп до тях. Европейската комисия ще състави подробен регистър на наличните генетични ресурси, доставчиците на такива и всякаква свързана с това информация. Страните-членки ще трябва да определят съответни органи, които да издават разрешителни за употреба на генетични ресурси. Те ще контролират производителите и доставчиците и ще налагат глоби при нарушения.

Сандрин Белие от групата на Зелените от Франция, докладчик на европерламента, обясни: „Тези промени представляват инструмент за борба с пиратството в областта на биоразнообразието. Те ще забранят използването в ЕС на незаконно придобити генетични ресурси. Това е първият подобен механизъм, приет от ЕС от 1992 г. насам.“ Европейската асоциация по семената (ESA) критикува споразумението с довода, че то не допринася за постигане на справедлив баланс между доставчиците и ползвателите на генетични ресурси.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама