ЕК прогнозира постоянен растеж на полските култури до 2023 г.

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Производството на полски култури ще достигне 316 млн. тона до 2023 г. и се очаква фермерите да продължат да отглеждат обикновена пшеница и царевица за сметка на други култури. Това най-вероятно ще се дължи на увеличение в търсенето на биогорива, както и на добрите възможности за износ. Това се казва в официален доклад на Европейската комисия, съставен при средно 0.6% годишен темп на растеж на добивите, съобщава Agra Europe.

В доклада се казва, че се очаква производството на зърнени храни през 2013 г. да бъде 304.3 млн. тона, което представлява увеличение с 8% в сравнение с 2012 г. Очаква се също така до 2020 г. употребата на възобновяема енергия в ЕС да достигне 8.5% от всички течни горива, използвани в транспорта. Делът на останалите горива ще бъде зает от други източници на възобновяема енергия. Докато общата засята площ зърнени храни в ЕС ще остане сравнително постоянна, производството на някои култури ще се увеличи, като дяловете на царевицата и обикновената пшеница ще се увеличат до съответно до 18% и 14%.

Очаква се увеличение на производството на захар и захарно цвекло поради премахването на квотите в новата Обща селскостопанска политика през 2017г. „Когато квотите бъдат премахнати, цените на стоката в рамките на квотите и извън тях прогресивно ще се слеят и производството на етанол от захарно цвекло ще стане по-малко конкурентоспособно“, се казва в изявление на Комисията. „Освен това се очаква глюкозата да замести захарта в някои направления на употреба на храни, след като квотите за производство на изоглюкоза бъдат премахнати с промените в ОСП през 2017г. Експертите на ЕК очакват през следващото десетилетие Съюзът да става все по-самодостатъчен в производството на захар и да изнася все по-малко захар. Според тях ЕС ще произвежда само 120 млн. тона захар до 2023 г.

Производството на маслодайни растения се увеличи значително през миналото десетилетие и ще продължи да се увеличава през идното десетилетие, но Комисията очаква ЕС като цяло да остане един от големите вносители на маслодайни култури, особено на соя. В момента рапицата заема две трети от производството на маслодайни растения в ЕС, докато соята възлиза на 73% от общия обем на износа на маслодайни растения. Тези дялове са стабилни през последните години и експертите очакват да останат такива до 2023 г. Благодарение на увеличеното производство и голямото търсене на вносна рапица, употребата на маслодайни растения ще се увеличи до 53% до края на 2023 г. До тогава употребата на соя ще е спаднала под сегашното ниво и ще достигне 28%, се казва в доклада на ЕК.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама