На снимката проф. Румен Томов, координатор на българоамерикански проект, по който е създадена Служба за съвети БИОРЕС към Лесотехническия университет.
За първи път публично бе представена българска полифейс ферма по време на поредното издание на Зелената академия в Юндола в събота и неделя. Става дума за Чифлик ливади ”Поликултурна ферма” в Югозападна България на Филип Харманджиев. Собственикът провокира публиката обяснявайки, че в ръководството на стопанството си се придържа максимално до природните закони на управление, като основното правило, което спазва е в една ферма да има всичко.
Вместо 28 –деведесет дни
Харманджиев сензацинно разкри, че неговите кокошки-бройлери пасат основно трева на ливадата в контейнери, които се преместват всеки ден на нов парцел със сочна трева, като преди това по ливадата са пасли говеда. Животинките практически не се разболяват, а ако има такива се отделят от останалите.
Вместо лекарства – лимони или ябълков оцет
На болните животни не се дават лекарства, а се лекуват с много лимони, или домашно приготвен ябълков оцет. Бройлерите растат деведесет дни, на фона на индустриално отгледаните, където една птица се отглежда само за 28 дни. Продуктите си фермерът продава с подвижен магазин кола, като основния му пазар е в София. Работи изключително по поръчка, с постоянни клиенти.
Срещу между академици и бизнес
Зелената академия е среща между бизнес, академични среди, администрация и местна общественост. Тя се инициира от Служба за съвети БИОРЕС към Лесотехническия университет, създадена по българоамерикански проект, финансиран от фондация Америка за България. Това разказа за Агрозона проф.-Румен Томов, който е координатор на проекта. Гори, горски продукти и услуги, околна среда и биоразнообразие, планинско земеделие и животновъдство, дом и градина, храни и здраве е най-общият тематичен обхват на БИОРЕС.
Светлана Трифоновска