Санкции и отнемане на евросубсидии за запалени стърнища

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Налагат се санкции, отнемат се евросубсидии и се съставят актове за палене на стърнища. Това каза пред „Фокус” преподавателят по „Охрана на труда и пожаробезопасност” в Лесотехническия университет доц. Кирил Любенов. „Част от субсидиите, макар че сега периодът 2013-та свършва и влизаме в нов период, до сега финансираха мероприятия по почистване на пасища, ниви, които са обрасли с дървесна растителност, но без да се каже как и по какъв начин, като изключва възможността да се палят и тази растителност да се унищожи, да се изнесе – това е един от основните проблеми, който се водеше миналата и по-миналата година”, обясни доц. Любенов. Една от причините за възникване на пожари е нерегламентираното почистване на такива територии и получаване на субсидии, които се дават за тази дейност. Този въпрос не е решен нормативно и е налице абсолютната забрана, затова се е предлагало да се пристъпи към контролирано, съгласувано с горските служби, с противопожарната охрана палене на стърнища и територии, които трябва да се изчистят.

„Миналата година имаме малко по-високи спрямо средните за 22 години стойности на броя пожари. Те са се увеличили с около 20-30 броя – при средни 576 сега са към 830 за миналата 2012 година. Броят пожари върви към максимум, като последният такъв беше през 2007-ма. Ако се спази тази цикличност – ще постигнем максимална стойност”, каза още доц. Кирил Любенов. По думите му, все още не сме влезли в активния период за възникване на пожари, защото сега е налице интензивната вегетация, тоест растителността е с най-високо водно съдържание в момента и динамичната пожарна опасност е с минимални стойности. Винаги има един минимум във времето, както е сега в момента. Преди вегетацията има вероятност от ранни пролетни пожари и след средата на лятото – отново се увеличава пожарната опасност.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама