Ще има ли отново солеви разтвори в пилешките продукти

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Търговски интереси защитават отпадането на наредбата за влагането на вода в пилешкото месо и пилешки продукти. Това обяви изпълнителния директор на асоциация „Активни потребители“ Богомил Николов. „Категорично с отпадането на наредбата не се защитава интереса на потребителите и на птицевъдите, а се лобира за корпоративни интереси на месопреработвателите и търговските вериги“, заяви той. По думите му месопреработвателите и търговските вериги редовно лъжат в грамажа на пилешките продукти. В някои от тях има над 20% вода и соли, което е измама. „Недопустимо е потребителите да плащат 20% вода и соли като за пилешко месо“, подчерта Николов. Наредбата забранява влагането на вода над 4,3%. Призоваваме служебното правителство да постави интересите на българския потребител на първо място и да запази ограниченията за влагане на вода в пилешкото месо, каза Богомил Николов.

Тумблирането и шприцоването са нормални процеси за варено – пушени деликатеси, за шунки и продукти, които са преминали термична обработка като цяло. Те не са нормални процеси за сурови продукти, като пилешкото месо. Факт е обаче, че част от производителите злоупотребяват с влагането на вода, с цел по-атрактивен търговски вид и по-ниска цена. Влаганите пък фосфатни соли са вредни за здравето на хората и предизвикват редица болести. Половината от производителите инжектират с опасни разтвори месните продукти, за да увеличат теглото им. Всъщност тайната не е в желанието на месопреработвателите да работят на загуба и да субсидират българския потребител. Те успяват да правят 1,5 кг. филе от 1кг. месо. И това не става с фокуси, а с високотехнологични машини. С тумблер и шприцове всяко парче месо може да „порасне“ с до 65%.

Тумблирането или шприцоването на пилешкото представлява машинна обработка, при която продуктите се инжектират със специални разтвори. Целта е месото да бъде по-крехко, да се увеличи трайността му и естествено грамажът. Български производители признават, че в пилетата се инжектира саламура от фосфати, карагенан, цитрати, ксантан, гума-гуар и др. Допустимата доза е 3-5% в ЕС, а у нас стига до 60-80%, което прави продуктите много вредни за здравето. Според лекари,  консумацията на такива продукти води до проблеми с костите, бъбреците и черния дроб.

Целта на тумблирането и шприцоването е да се увеличи водното съдържание на месото. Като резултат от това се променят външният вид и вкусът. Шприцовете, или инжекторите, вкарват разтвор под налягане през стотици игли в дълбочина на месните късове. Най-често това са различни (някои от тях дори канцерогенни) солеви разтвори с добавени Е-та като нитритната сол (Е250) или мононатриевия глутамат (Е621). Още по-голям „добив“ се получава с разтворени соеви изолати или модифицирано картофено нишесте.

Според специалистите, шприцоването и тумблирането не са нещо лошо, защото по този начин се осигурява равномерно осоляване на месото, например. Друг е въпросът какво количество разтвор ще се използва. На практика се оказва, че си купуваме пилешко, напоено обилно с вода и вещества, някои от които дори не са упоменати на етикета, което е грубо нарушение на Закона за храните. Това е измама за потребителите, подчерта Богомил Николов. Потребителят трябва да има право на информиран избор и всичко, което е вложено във вашето пиле, трябва да бъде написано на етикета. Пише ли охладено или замразено пиле – производителят трябва да гарантира, че си купуваме само пилешко месо. В него може да има несвързана вода, но до 4.3 %. Когато тя е повече, производителят е задължен да я обяви на етикета, допълни Николов.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама