Датски фермери против законa за пестициди в страната

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Закон, забраняващ отглеждането и употребата на торове и пестициди в рамките на 10 метра от реки и езера, се посрещна с ярост от датските фермери.

Пределната зона е изработена с цел да защити околната среда чрез премахването на 50 000 хектара на датски фермери от производство с цел намаляване на азотните нива на замърсяване с 9 000 тона всяка година, според Конвенцията за земеделието и селските райони 2020 (ARC2020).

Законът е приет през юни 2011 г. и e планиран да влезе в сила през септември 2012 г. Много фермери твърдят, че законодателството е незаконно, ще бъде неблагоприятно за датската икономика и ще бъде невъзможно да се администрира.

Селскостопанската група „Устойчиво земеделие” призова членовете си да бойкотират правилото и да заведат дело срещу датското правителство за „незаконно отчуждаване на частна собственост”. Групата твърди, че законът ще превърне 500 000 хектара земеделска земя в мочурливи места, ще направи още 400 000 хектара безполезни и ще намали производителността на датските фермери с 25-30%.
Някои  фермери подкрепят планът и твърдят, че алтернативите да отговорят на политиката за водите на ЕС би били дори по-лоши. Датското правителство заяви, че нито един фермер няма да загуби повече от 5% от обработваемата си земя и предложи обезщетение в размер на 13 млн. евро. Спорът започна след като Великобритания стартира своя национален план за действие за устойчиво използване на пестициди, за да се съобразят с Директива 2009/128/ЕО на ЕС.

Източник: Agra Europe

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама