Някои растения отделят токсини, опасни за здравето на човека и животните. Такива треви и цветя не се препоръчва да се садят в двора, колкото и да са хубави, когато имате домашни любимци. Не трябва да забравяме, че растенията също искат да живеят, затова те са си изработили отлични защитни средства срещу враговете си – отровни гликозиди и алкалоиди, които им помагат да оцелеят. Събрали сме на едно място някои от най-популярните градински растения, които носят много опасности за малчуганите и животните у дома. Има разбира се и други отровни растения, от които трябва да се пазим.
Отровни растения – разпознават ли ги животните
Според някои хора животните инстинктивно чувстват какво им е полезно и какво им вреди. Но това не винаги е така и любопитството понякога може да надделее над разума и вашите пухкави приятели сериозно да пострадат. Не рискувайте здравето на домашните любимци и отглеждайте само безопасни цветя и храсти.
Рацин
Няма как да не започнем от модерния през последните години рацин. Растението е красиво, расте бързо и прави градината особено интересна. От него се получава рациново масло, но освен ползи, може да има и много опасности. Всички части на растението съдържат рицин и алкалоида рицинин, затова са отровни за хората и животните. Най-голяма опасност представляват семената, при попадане в стомашно-чревния тракт те предизвикват тежки отравяния, а след седмица може да доведат и до смърт.
Момина сълза
Нежните малки камбанки на момината сълза изглеждат съвсем безобидно, но не трябва да ви подвеждат и да забравяте, че това пролетно растение съдържа гликозиди, които нарушават работата на сърцето. Момината сълза е толкова отровна, че даже водата, в която е имало букет от това растение, също може да се окаже смъртоносна. Най-много отрова обаче се съдържа в плодовете, които зреят във втората половина на лятото. Те са изключително привлекателни за децата с яркия си червен цвят и кръглата си форма.
Лилиум
Това красиво цвете може да причини значителни проблеми на котките. Токсините, които се намират в листата на лилиума може да предизвикат сериозно нарушение в работата на черния му дроб.Котката може да погълне смъртоносна доза отрова, ако просто пробва лист или листенце от цветя, оближе цветния прах от цветето, попаднал по лапата и или опита водата от ваза, в която е имало срязан цвят от лилиум.
Олеандър
През лятото в нашите дворове има един любим гост – олеандъра. Това топлолюбиво растение се ползва с голяма популярност, въпреки грижите, които изисква, защото се прибира на топло всяка есен. В сока на олеандъра се срещат гликозидите олеандрин и корнерин. При попадане в стомаха, те предизвикват мисли колики, повръщане, диария, а след това водят до нарушения в дейността на сърцето и работата на централната
Дамско сърце
Сокът от дамското сърце може да предизвика смущения на стомашно-чревния тракт, а във високи дози алкалоидите в растението водят до тежки заболявания на нервната система. Коренищата на дамското сърце също съдържат много опасни токсични алкалоиди. След дъжда често се случва кореновата система на растенията да се разголи, а след това има опасност домашните любимци да бъдат сериозно засегнати, ако дори малко хапнат от корена.
Чемшир
Чемширът се цени заради гъстата красива корона, блестящите листа и способността да понася формиране. Той е незаменим за създаването на привлекателни живи огради и бордюри. Но малцина знаят, че всички части на растението, особено листата са отровни. Чемширът съдържа около 30 опасни алкалоида.
Тис
Това иглолистно дърво в древни времена се е смятало за символ на смъртта. Дървесината, игличките, клонките и ярките плодове на тиса съдържат алкалоиди (таксин, ефедрин и гликозид таксикантин), които причиняват дерматит, тремор, конвулсии, остра сърдечна недостатъчност и заболявания на нервната система. Освен това, растението е опасно както за хората, така и за всички животни.
Есенен минзухар
Това дребно луковично растение, което цъфти в първата половина на есента с красиви лилаво-розови цветове е много отровно. Особено токсични са семената и луковиците. В тях се съдържат алкалоиди, които поразяват червата, бъбреците, сърцето и централната нервна система. 6 грама от есенният минзухар е леталната доза за човека, а за домашните животни е достатъчно по-малко количество.
Беладона
Беладоната се нарича у нас още лудо биле или старо биле. Беладоната има обли зелени листа и камбановидни цветове в убит нюанс на лилаво. Плодовете са черни и лъскави, с диаметър около 1 cm. На височина може да достигне около 1 m.Беладоната е силно токсично растение, съдържащо алкалоида атропин. Има случаи на деца, отровени само от три плода, а добре сдъвкано листо може да бъде смъртоносно за възрастен човек. Коренът често е най-отровната част на растението.