80% от разсадите за билки в България излизат от нелицензирани разсадници

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Фермерите се преориентират от етерично-маслените култури към растения за сушене

Производителите на култивирани билки постепенно се преориентират от отглеждането на етерично-маслени култури към култивирането на билки, които могат да се сушат, коментира пред „Агрозона“ Даниела Петрова, управител на „Булхербс“ ООД, един от регистрираните производителите на лицензиран разсад за полезните растения. Компанията започва работа през 1991 г., когато се залага на редки и изчезващи видове, които попадат в забранителния режим на бране от дивата природа. Такива растения са балканската чубрица, девесилът, седефчето, лечебната пищялка и др. Днес компанията произвежда между 3 и 5,5 млн. коренчета разсад всяка година на площ от около 13 дка.

 

Редките растения – само при договор със земеделците

„Не увеличаваме разсадните площи, за да не развалим качеството“, коментира Петрова. Младите растения се произвеждат на цена от 0,06-0,08 лв. до 0,35-0,45 лв. без ДДС в зависимост от вида. Редките растения пък се засяват само при предварителна заявка и договор от страна на фермерите. На пазара се предлагат и различни растения в саксии, които всеки може да отгледа в дома си.

Сред култивираните растения, които могат да се намерят в различни разфасовки и сорт, са лечебната пищялка, пореч, исоп, лайка, бял оман, глухарче, босилек, монарда, лавандула, девесил, жълт кантарион, пиретрум, розмарин и много други.

През последните години производителите бяха съсредоточили усилията си към растения, от които се събира етерично масло – бял равнец, мащерка, маточина и други, но поради спада в изкупните цени на маслото те се насочват към култивирането на растения, които могат и да се сушат и дестилират – коприва, глухарче, мащерка, балканска чубрица и др.

Сред трудностите, които срещат производителите на разсади за билки е липсата на посевен материал от страна на български производители. „Разчитаме 100% на семена, които са внос от европейски производители, защото те гарантират качество“, казва управителката на „Булхербс“. „Цената на чуждия посевен материал е в пъти по-висока“, допълни тя.

 

Пазарът е задъхан от свръхпроизводството

„В момента пазарът е доста тежък заради огромното свръхпроизводство на етерични масла. Отделно проблем за нас е това, че 80% от разсадите в България се правят от нелицензирани разсадници, което подбива цената и изключително много затрудняват нашата работа“, казва Петрова. Практиката показва, че по складовете залежава произведено етерично масло от маточина и лавандула, което е получено в резултат на култивиране на нелицензирани растения и качеството му не е добро. „В резултат на това цените на етеричните масла спаднаха 2 до 3 пъти и в момента фермерите се въздържат от инвестиции в производството на култивирани билки”, допълва Даниела Петрова.

Сред проблемите е и липсата на контрол на нелицензираните разсадници из България от страна на Изпълнителната агенция по апробация и семеконтрол, която осъществява надзор само на лицензираните разсадопроизводители, коментират още от компанията.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА