Ето как да ядете джинджифил, за да забравите за грип, главоболие и проблеми с килограмите (+ рецепти)

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
7 Минути

Вижте как да подготвите коренищата за лесна употреба

Джинджифилът е сред културите, които са необичайно популярни през зимата и в началото на пролетта. Особено полезен е коренът на зеленчука при защитата на организма от инфекции, за подобряване на паметта, усилване на сексуалността и отслабване. Освен пресния корени и сухия джинджифил във вид на жълт прах, се употребяват за лечебни цели и настойки от коренището, чай, етерично масло.

Коренът на джинджифила съдържа етерично масло, в състава на което влиза вещество, което придава неговия своеобразен аромат. Сред биологично активните вещества в джинджифила са бисаболенът, борнеолът, фарнезинът. За лютивия вкус „отговаря” гингеролът. Коренищата на джинджифила съдържат незаменими аминокиселини, нишесте, протеини, мазнини, въглехидрати, целулоза, макро- и микроелементи: калций, магнезий, желязо, цинк, селен.

В качеството на лекарствена суровина и подправка се използват коренищата. В магазините те са вече изчистени, а ако вие сами сте си отгледали джинджифил, то трябва внимателно да измиете почвата от корените, да ги обелите от кората и да ги накиснете за 24 часа във вода и след това да ги изсушите на слънце.

Срещу простуда

Джинджифиловият чай е прекрасно потогонно и сгряващо средство. Приготвен набързо или с добавката на различни други съставки: цитруси, мед, листа касис, черен пипер, сушени сливи и т.н., той ще ви помогне ефективно да преодолеете дискомфорта. Важно е обаче да не пиете джинджифилов чай преди лягане иначе си гарантирате бодуването, тъй като джинджифила тонизира прекрасно. Въздействието на чая зависи от количеството, но е препоръчително да не пиете повече от 3-4 чашки на ден.

За вечна младост

Свойството на джинджифила да връща младостта е най-привлекателното от всички. Още в древността е било известно, че той тонизира прекрасно, което води до повишаване на жизнените сили и удължаване на живота на човека, пълен с енергия. Днес диетолозите препоръчват да въведете в разумни граници джинджифила в менюто си, като подправяте с него различни блюда. Можете да използвате както обелените коренища на джинджифила в салати, сосове, така и сухата подправка във вид на прах, добавяйки я буквално на върха на ножа в бульоните от птиче месо, супите от ориз, картофи, фасул, в тесто, салати, напитки и др. Важно е да не подлагате джинджифила на продължителна термична обработка и да помните, че сушеният вариант е по-лютив от пресния.

 

Разпалва любовните страсти

Коренищата на джинджифила въздействат по най-добрия начин и на сексуалността. Това е своебразна „виагра” от естествен произход, която усилва потенцията. Затова за романтични срещи на вечеря е добре да включите джинджифила в разумни граници като подправка на месни и рибни блюда. В САЩ и Англия в менюто за такава вечер присъства популярната джинджифилова бира, приготвена от екстракт от джинджифил, а в страните от Изтока към чая се поднася във вид на изсушени и захаросани парченца.

Лекува безплодието

На Изток смятат, че джинджифила е полезен при женско безплодие и фригидност, той се използва и при нарушение на менструалния цикъл. За подготовка на организма за бременност лекарите съветват да пиете билков чай, в състава на който влизат 2 ч.л. листа от малина, 3 ч.л. листа от коприва, 1,5 ч.л. сушен смлян джинджифил, 1 ч.л. корени от глухарчета. Билките се заливат с гореща вода (1 л( в термос, оставят се да киснат и се пият на следващия ден като чай, като предварително сте се консултирали с личния си лекар.

 

Главоболието отшумява

Коренищата джинджифил могат да помогнат и при главоболие. За тази цел се използва настойка от тях, която може да бъде приложена и за детоксикация на организма. За настойката трябва да загреете порцеланов чайник, като налеете 200 мл кипяща вода, а след това добавите 1 ч.л. пресен рендосан корен джинджифил, оставите го да кисне около час и го прецедите през ситно сито.

 

Лютото топи килограмите

Джинджифилът е известен със своето благотворно влияние на работата на храносмилателната система, като подобрява работата й и повишава апетита. Освен това той стимулира образуването на стомашен сок, отстранява спазмите на стомаха и червата, предизвикващи болки, облекчава чувството на тежест след хранене.

Изследвания показват, че действа добре и на обмяната на веществата. Затова освен като подправка и чай, джинджифилът може да се използва и във вид на компрес. За тази цел се взимат 40 г джинджифил на прах, 3 с.л. мед, 1 с.л. лимонов сок, 1 с.л. растително масло, 1 ч.л. индийско орехче. Тази смес се нанася на проблемните зони, след това се покрива с найлоново фолио за 30-40 мин. Резултатът е минус 5-10 см на талията и бедрата. Важно е обаче преди да прилагате компреса да пробвате на малка зона дали кожата ви ще понесе всички тези подправки върху себе си. Освен това тази процедура не може да се прилага повече от веднъж на седмица.

Укрепва паметта

Още Авицена използва етеричното масло от джинджифил като средство, което подобрява паметта, затова и досега това растение е актуално при такива проблеми. Можете да приемате вани, в които сте добавили 3-4 капки етерично масло или да си правите масажи, добавайки 4-5 капки масло от джинджифил на 10 г основа.

Много полезно за хората, които се трудят умствено, е да използват джинджифила и на трапезата си, особено пресен.

 

Кръвта става по-силна

Учените доказват, че джинджифилът подобрява състава на кръвта, намалява нивото на холестерола, способства синтеза на хемоглобин, кръвообращението, понижава спазмите. Той е полезен при хора с хипертония. В този случай е полезно да добавите джинджифила в любимите си блюда и да си сварите чай.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА