63% от цвеклопроизводителите в Германия сменят семената с обработени с неоникотиноиди

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

През 2019 г около 90% от цвеклото в Рейнска област беше заразено с вируса и загубите се изчисляват на 34%

Тъй като през 2020 г листните въшки – преносители на вирусната жълтеница по захарното цвекло, нанесоха големи вреди на производителите на културата в Германия, правителството издаде изключително разрешение за използването на неоникотиноиди, от което производителите на цвелко бързат да се възползват.

След като много от федералните провинции на Германия получиха разрешение да използват обработени с неоникотиноидни препарати много от производителите сменят поръчаните вече семена, съобщава порталът Аgrarheute. Според данните от тази възможност са се възползвали 63% от стопаните.

Останалите 37% ползват необработени семена. Тези фермери обаче се очаква да обработят полята със захарно цвекло срещу листни въшки в съответствие с прага на повреда на посевите.

Необичайната дерогация за използването на неоникотиноиди в различните федерални провинции на Германия стана резултат от масовата инвазия на вирусната жълтеница през 2020 г. По мнението на експерти, задържането на болестта през новия сезон може да бъде постигната само с борба с преносителите – листните въшки.

През 2019 г около 90% от цвеклото в Рейнска област беше заразено с вируса и загубите се изчисляват на 34%.

Ако проблемът се повтори и през 2021 г, както предсказват учените, бизнесът с цвекло в Рейнска област е застрашен. 20% от стопаните вече са се отказали от отглеждането на културата.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА