3 топ направления на пазара на технологии за прецизно земеделие

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

До 2027 г. глобалният пазар на технологии за прецизно земеделие ще достигне стойността от 16,06 млрд. долара

Прецизното земеделие бързо набира популярност сред фермерите поради нарастващата нужда от оптимално производство с дадени вложения. В допълнение, променящите се метеорологични условия, дължащи се на глобалното затопляне, изискват въвеждането на модерни технологии за повишаване на производителността и добивите.

Целта на технологията за прецизно земеделие е да осигури рентабилност, устойчивост и опазване на околната среда. Разчита на специализиран хардуер, софтуер и ИТ услуги.

Основният подход към този тип земеделие включва достъп до данни в реално време за реколтата, почвата и условията на околния въздух, както и друга релевантна информация като хиперлокални прогнози за времето, разходи за труд и наличност на оборудване.

След това софтуерът за прогнозен анализ използва данните, за да предостави на фермерите препоръки за оптимално време за засаждане, сеитбообращение, време за прибиране на реколтата и управление на почвата.

Различните видове прецизно земеделие включват използването на няколко компонента като дронове‚ сензори, безпилотни летателни средства и устройства за наблюдение. Събраната информация може да се комбинира за предоставяне на препоръки за сеитба, напояване, обработка на полетата.

Според анализатори от консултантската компания Emergen Research три направления в технологиите за прецизно земеделие ще покажат най-бърз растеж през следващите четири години.

 

Съвети за времето с изкуствен интелект

Очаква се софтуерният сегмент, свързан с метеорологията, да покаже силен темп на растеж от 12,4% през прогнозния период.

Приложенията за проследяване на времето са търсени на пазара за прецизно земеделие, тъй като фермерите се нуждаят от навременна информация за местоположението на фермата.

Данните за времето в реално време помагат на фермерите да намалят разходите, като минимизират риска от увреждане на реколтата.

 

GPS

Селскостопанското оборудване се състои от системи за автоматизация и управление, както и сензори и устройства за наблюдение. Технологично напреднали сензорни устройства измерват радиация, светлина и топлина, като улавят различни дължини на вълната на електромагнитния спектър.

Появата на географска информационна система (GIS), селскостопански системи за глобално позициониране (GPS), миниатюризацията на електрониката и развитието на дронове направиха технологията за дистанционно наблюдение достъпна в селското стопанство.

Сегментът на GPS технологиите се очаква да расте средногодишно с 12,8%.

Навигационната технология е неразделна част от прецизното земеделие, тъй като позволява устройствата и превозните средства да се управляват автоматично или дистанционно.

GPS системите се инсталират основно за управление на селскостопански превозни средства. Предимствата на технологията включват намалено натоварване на водача, способност за работа при неблагоприятни метеорологични условия (като мъгла и снеговалеж) и потенциални икономии на разходи (като елиминиране на припокриване на почвата).

 

Помощници в полското разузнаване

Сегментът на приложенията за разузнаване на културите се очаква да расте на година с около 12%.

Проучването на културите се отнася до процеса на наблюдение на моделите на растеж на културите, така че фермерите да могат да оценят ситуацията в различни части на полето.

Традиционно в този процес фермерите и агрономите физически влизат в полето и маркират райони, където растежът на реколтата е труден. Сега процедурата може да се извърши дистанционно на всеки етап от селскостопанския цикъл. Например, с помощта на безпилотен апарат, фермерът може да получи изглед от въздуха на земята и да наблюдава моделите на растеж на културите от съвсем нова гледна точка.

Най-активно внедряване на технологиите за прецизно земеделие се очаква в региона на Северна Америка, където средният годишен темп на растеж ще бъде 13,1% през прогнозния период.

Северна Америка е един от най-големите селскостопански региони в света, надарен с огромни земеделски резерви. Освен това Съединените щати, Мексико и Канада се споразумяха за разпоредби за засилване на сътрудничеството и обмена на информация по въпроси, свързани с търговията със селскостопански биотехнологии. Това, съответно, може да увеличи търсенето на прецизно земеделие в САЩ, Канада и Мексико.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА