3 са важните слабости на малината

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Поради късния си цъфтеж обаче може да се спаси от пролетните мразове

Малините са широко разпространени у нас. Отглеждат се и в специализирани градини, както и в малкия двор. За успешното култивиране на растението обаче трябва да знаете силните и слабите му страни.

 

Устоява на студове само при наличие на сняг

Обикновено малината цъфти в късна пролет, когато опасностите от повратни студове и слани са преминали. Но студоустойчивостта на растенията се определя от сорта. Добре вирее в райони, където има достатъчно сняг през зимата, за да могат пръчките да бъдат защитени надеждно. Проблем може да има при липса на снежна покривка и при временно затопляне през зимата. Най-уязвими са недостатъчно запасените с хранителни вещества издънки, както и пръчките, които не са добре узрели. При добра зима може да издържи студове до -25 градуса, но само ако е покрита със сняг.

 

Не търпи без вода

Малината е растение, което се нуждае от напояване. Това важи в особена сила за моментите през май и юни, когато културата е в интензивен растеж, цъфти, формират се първите плодове и започват да се оцветяват. Няма ли вода, пръчките не се развиват добре, остават слаби. В резултат на това плодовете могат да бъдат дребни, да не са с характерното оцветяване за сорта си и дори да изсъхнат. Малината може да вирее добре на места с валежи около 800 мм и то през пролетта и лятото.

 

Почвата трябва да е хумусна

Малината е придирчива и по отношение на почвата. Най-подходящи са хумусните и леки почви. Реакцията на субстрата трябва да е от средно кисела до неутрална. С успех се култивира на черноземи, алувиално-ливадни терени, на канелени и сиви горски почви. Няма да получите качествена реколта на места, където достъпът на въздух до корените на растенията е ограничен, както и на силно засолени терени. Задушаване може да се получи на места, където има лош дренаж и водата не може да се просмуква от долните слоеве. Подпочвените води не трябва да са близки до повърхността, а да са поне на 1 м дълбочина.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА