25 заразени животни с бруцелоза са установени в село Ракита

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Миналата седмица е получен сигнал, че в село Ракита – Община Червен бряг има животни доставени от района на град Рила – област Кюстендил, където бе локализирано огнище на зараза от бруцелоза, съобщават от Областна администрация – Плевен. От Областна дирекция по безопасност на храните – Плевен са предприели необходимите ограничителни мерки като животните са затворени, а млякото се унищожава в специално определени за това траншеи. Проведени са разяснителни мероприятия.

Към днешна дата има издадена заповед на директора на Българската агенция по безопасност на храните, с която се разпорежда, какви мерки да се вземат за недопускане разпространение на болестта върху други животни и заразяване на хора. Взети са проби от всички животни във фермата и тези, които дадат положителен резултат при изследването ще бъдат евтанизирани и останките унищожени в екарисаж до Шумен. На собствениците на унищожените животни, които са регистрирани по указания от закона начин, ще се изплати обезщетение.

По информация от зам.-областния управител на Плевен арх.Бойко Балтаков, става дума за 25 кози, за които по лабораторен път е доказано заболяването, като към момента двама от стопаните на животните имат признаци за болестта и за тях се очакват резултатите от взетите проби.

Зам.-областният управител е издал заповед, в която подробно са указани задълженията на отговорните ведомства и институции за овладяване на положението и недопускане разширение на заразата.

Болестта се предава на хората чрез консумация на заразено месо и мляко. С оглед ограничаване на нежелателни последствия е необходимо да се консумират мляко, месо, млечни и месни произведения само от регламентирани производители.
Регионална здравна инспекция извършва проучване на терен за хората имали допир с животните и използвали млечни продукти от тях.

Местното население и личните лекари в село Ракита са информирани за симптоматиката на болестта. Основно по тяхна информация се правят прегледи и се насочват към максимален брой хора за взимане на проби. Продължават да се правят изследвания, докато това което е предвидено като мерки от епизоотичната комисия промени посоката си. Забранено е придвижването на животни към и от село Ракита, както и клането им.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА