200 нови жители за година и половина в санданско село

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Едно село до Сандански се противопоставя гордо на тенденцията малките населени места у нас да се обезлюдяват и бавно да умират. Това е село Поленица. За последната година и половина в него са дошли около 200 нови жители, разказа за „Агрозона“ кметът Гаврил Цветанов. Оновна причина за интереса към Поленица е близостта до града – той е на малко повече от километър: „Хем си на село, хем си близо до града“, хората се радват на спокойствието на малкото населено място и близостта му до голямото, обяснява Цветанов. Улицата, която свързва селото със Сандански, е почистена, осветена, тротоарът е изряден, има много сгради за живеене, казва кметът.

Сто деца играят

^54A52A2B45DFE23B7DB2943227440987AC61B75B3093B9C585^pimgpsh_fullsize_distrКато цяло Поленица е уредена, гордее се той, има нови улици и тротоари, водопровод, подменена канализация. Има лекар и дори детска градина. Самият прираст на селото също е положителен – има 18-19 родени деца за миналата година, а смъртните случаи са 5. Съотношението е сходно и през 2015 г. „Над сто деца излизат на площада всяка вечер“, казва Гаврил Цветанов. Въпреки че преди площадът е бил в „безобразно състояние“, сега е осветен, има пързалка и люлки, казва кметът, който е първи мандат управляващ Поленица – от 2015 г. Макар училището да е много старо, на над 100 години, то е поддържано перфектно, има голям двор, а в него учат приблизително 80 деца до 4-ти клас в 4 паралелки. За по-големите има организиран ученически транспорт до Сандански.

Поленица може и да посреща гости. Има 4 хотела, единият от които е луксозен, осигурява работа на 20 души, захранен е с минерална вода, има и минерален басейн.

Селското стопанство не е много застъпено в Поленица, повечето хора работят в града – в шивашки цехове и фирми, има обаче две стада овце и две – крави, но повечето семейства си имат по половин до един декар земя за лично ползване, където се грижат я за лозя, я за градина. Заради близостта до Сандански е затворила и селската фурна, но има няколко магазина.

Нито една кражба

^899F57D2773B57B763B88CAA2846EE186D87336993CDBC277F^pimgpsh_fullsize_distrДуховният живот в Поленица също е на ниво. Има читалище с певчески състав, библиотека, която работи на половин работен ден. Селото празнува празника си на Илинден, 20-и юли, с музика, танци, народни борби. Футболният отбор е възстановен. В момента се урежда документацията за направата на нов стадион на 8 дка площ, със съблекални и прекарана вода, а работата по него ще започне през есента. Отдавна има и интернет връзка, казва кметът. Той е щастлив и от още един факт: „Откакто съм кмет, няма нито една кражба.“ Селото е осветено, а празни къщи почти няма, имало само една-две, които са много стари. Броят на жителите се увеличава основно заради хората, които си купуват домове. Въпреки големия интерес, свободни парцели все още има, има и апартаменти, а в момента се строи и нова жилищна кооперация. В Поленица по документи се водят, че живеят около 1200 души, но реално населението надвишава 2000. Опасност от пренаселване обаче няма, селото е доста голямо, казва кметът, а застрояването вървяло в посока града: „Един ден може би ще се съберем със Сандански.“ Сред новите жители на Поленица има и семейство от Русия. Двойката живее в там вече от три-четири години и пътува до руската страна само за 15-20 дни, почти целогодишно били в санданското село. И има защо. Районът е един от най-благоприятните за живеене, припомня Гаврил Цветанов и казва, че климатът е перфектен, има около 240 слънчеви дни в годината, освен това Поленица е близо и до Бяло море, и до планината.

Анета Стефанова

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА