До началото на септември са сключени 194 договора на стойност 146 млн. евро от първия прием на подмярка 4.2, насочена към преработката на селскостопанска продукция. 100 % от сключените договори, попадат в обхвата на проектите за преработка на суровини от приоритетните сектори. В процес на обработка към момента са общо 26 заявления, по които е заявена финансова помощ за малко над 25 млн. евро, уточняват от аграрното министерство. При първия прием на подмярката постъпиха 595 заявления на обща финансова помощ 420.8 млн. евро, като при предварителния ранкинг са класирани 266, които имат минимум 55 т. С приоритет в подмярката е преработката на продуктите от секторите „плодове и зеленчуци“, „животновъдство“ и „етерично-маслени и медицински култури“. Проектите в тези категории получават и най-голямата тежест от 30 точки. Преценката за съответствие с критерий „Преработка на суровини от чувствителни сектори“ се прави според суровината, за чиято преработка се кандидатства.
За преработка на биологични суровини и производството на биопродукти също има приоритет. От 53 проекта в тази сфера, които са одобрени за финансиране, 35 вече са подписани. От общо 595 подадени проектни предложения, 61 предвиждат биопроизводство.
Средният размер на одобрената финансова помощ по един проект е в размер на 753 хил. евро. Най-голям дял – 43% имат договорите в сектор „Плодове и зеленчуци“. За тях е ангажиран и почти 50 на сто от ресурса – 70.08 млн. евро. Най-малък е дяла на преработката на други продукти, като в тази категория е включена и преработката на мед. Там са сключени 11 договора с 10.6 млн. евро субсидия.
Данните от първи период на прием въз основа на сключените договори показват, че изпълнението на проектите ще осигури създаване на над 1 530 нови работни места, над 1400 от които на територията на селските райони на страната.