Телени червеи по картофите – 10 начина да се преборим с тях

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
6 Минути

Телени червеи по картофите – какво можем да предприемем

Телените червеи са добре позната напаст на градинарите. Те могат да оцелеят в почвата четири години и да се хранят от всяка реколта. Най-много обаче им се услаждат картофите. Има много начини за борба с неприятните телени червеи по картофите, като най-добрият вариант обаче си остава използването едновременно на няколко способа.

1. Капани с млади картофени листа

Капаните се правят от буркани пълни с млади листа от картофи. Този начин помага за борба с възрастните вредители. На стотина квадратни метра е достатъчно да разположете десет такива капана на равно място един от друг. На всеки два – три дни трябва да се сменят примамките от листа. Този метод е насочен към предотвратяване на появата на ларвите. Не е за подценяване факта, че едно женско насекомо за един сезон снася до 200 яйца.

2. Люспи от лук

телени червеи люспиВъв всяко гнездо при засаждането на картофи трябва да се поставя една шепа люспи от лук. Въпреки това, този метод не е ефективен, ако се прави при ветровито време, защото люспите се разхвърчават. Друга възможност е да се използват навлажнени предварително люспи, използва се и водата, в която са накиснати. По този начин не само се гонят червеите, но и се защитават растенията от някои други заболявания.

3. Зелено торене

Засяването на култури за зелено торене е добре действащ способ в борбата с телени червеи по картофите. Сипапът, грахът и други бобови растения плашат натрапника и обогатяват почвата, но за отглеждането на допълнителни култури се изискват допълнителни усилия, време и средства.

4. Горчица на прах

Ако нямате възможност да се занимавате със зелено торене, телени червеи горчицаможе при засаждането на картофите да слагате и горчица на прах. Тази опция е много по-безопасна от използването на каквато и да било химия. Установена е голямата неприязън на ларвите към горчицата. Между другото, този метод може да се използва и за борба с неприятелите при засаждане на репички или ряпа. По желание може да се добави и лют червен пипер, който също гони теления червей.

 

5. Примамки от кореноплодни

Ако имате време, на дълбочина 5-10 см в почвата може да постави специален стръв за телени червеи, като се използват картофи, цвекло или моркови. В този случай обаче трябва да се следи стриктно за редовното изваждане на примамката, заедно с нападналите я вредители през 3-4 дни. За да не забравите къде сте поставили хранителната примамка, трябва да отбелязвате местата с ярки пръчки, клони или други видими знаци.

6. Намаляване на почвената киселинност

В комбинация с останалите методи за борба с неприятелите, този не е за подминаване. За унищожаване на червеите, варта се разпръсква върху повърхността на почвата, или се добавя при засаждане на картофите директно в дупката. В допълнение, за да се намали киселинността на почвата може при засаждане да се добавят пепел, смлени яйчени черупки или да се засадят и бобови култури, заедно с картофите.

7. Почистване на терена

телени червеи морков
Телените червеи нападат също така и морковите.

Четете още: 5 ефективни начина за засяване на моркови

Един от начините за контролиране на неприятелите е като се почиства внимателно площта, където са отглеждани картофи. Веднага след прибиране на реколтата е необходимо да се оберат от полето всички остатъци, които може да послужат за храна на телените червеи, включително и най-малките клубени, които са останали в земята. Колкото по-малко храна се остави за вредителите, толкова по-малка ще бъде тяхната численост.

8. Дълбока копан

През есента преди най-големите студове е необходимо да се прекопае дълбоко цялата градина. След тази процедура много ларви на вредителите ще излязат на повърхността на почвата и ще загинат от студовете. Повторете същото дълбоко прекопаване и през пролетта, така почвата ще стане по-суха, следователно и по-малко привлекателна за вредителя.

9. Калиев перманганат

Преди засаждане на картофите може също така да се излее по половин литър разтвор на калиев перманганат в посадъчната ямка. Този метод е най-подходящ за по-малки площи. За приготвяне на разтвора са необходими  5 грама калиев перманганат на 10 литра вода.

10. Борови иглички

Боровите иглички също помагат в борбата срещу телените червеи. Най-добре е да се съберат непосредствено преди засаждане на картофите, максимум два дни по-рано, като клонките от младите иглолистни растения са най-подходящи. При засаждане в ямката първо се слагат картофите, покриват се с дървесна пепел и тор, а отгоре се покриват с боровите клонки.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА