Повишени са емисиите на парникови газове, емитирани от селското стопанстно

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Анализ за влиянието на селското стопанство върху околната среда представи доц. д-р Петър Борисов от Аграрен университет Пловдив по време на Осмата национална среща на земеделските производители в к.к Златни пясъци. В документа са включени положителните и отрицателни въздействия и резултати върху околната среда. Структурата на Специфичните цели (СЦ) е разделена в 3 основни части: СЦ4, СЦ5 и СЦ6.  Един от анализираните фактори, влияещи върху околнта среда са парниковите газове. Положителната тенденция за намаляване на емисиите им продължава до 2010г., а след това се отчита леко ежегодно покачване.

Напредък има и в увеличаването на прихванатите количества CO2  от пасищата, както и е установено, че площите в ха, декларирани от фермерите като постоянни пасища се запазват и увеличават. Запазва се доброто прихващане от горския сектор и пасищата (след 2000 г.) Отрицателните последици от емисиите на парникови газове е също така запазването на нетното емитиране на C (в СО2 екв.) при обработваемите площи.

Отрицателно въздействие има намаляването на общите тревни площи, тъй като това може да доведе понижено прихващане. Органично вещество в обработваемите земи е с ниско съдържание в повърхностния слой, за сметка на това има добра запасеност с въглерод. Експертите от Аграрния университет отчитат и леко покачване на емисиите от селското стопанство след 2010 г, вероятно дължащо се на повишена интензификация.

СЦ 5: Водоплощна ерозия

Между 2014 и 2017 е наблюдавана лека тенденция за ограничаване на ерозията в засегнатите площи. За сметка на това е отчетено леко завишаване на процента на земите със средна и силна степен на ерозия (водна и ветрова).

Бруто баланс на хранителните вещества азот и фосфор

Нисък азотен отпечатък (кг/ха наторена площ), нисък риск за замърсяване на околната среда и здравето на хората. Фосфорния отпечатък също се е понижил с 50%.

Нитрати в подпочвените води

Нитратите в подпочевите води засега са в нормата, но съществува слаба тенденция на повишение (основен замърсител на подземните води).

-Относно селскостопанските площи под биоземеделие се констатира надвишение на постигнатите цели за площи и брой производители.

Еднакво положителни и отрицателни са тенденциите за относително нисък стрес върху водните ресурси – в последните години се доближава до граничния минимален праг (2017 г. – 10.8%). Увеличена е средната и висока интензивност на земеползване.

СЦ 6: Принос за защита на биоразнообразието, подобряване на екосистемните услуги и опазване на место-обитанията и ландшафта:

Около 18% е делът на обработваемите площи под договори за управление в България, включващи за дейности в полза на биоразнообразието и/или ландшафти, като за горските райони те не се изпълняват.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама