Световноизвестни български учени ще помагат за по-ефективна борба с градушките

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

В бъдеще ще се увеличават честотата и интензитета на градовите валежи в Югоизточна Европа

Световноизвестни български физици и метеоролози ще преподават на служители на Изпълнителна агенция за борба с градушките (ИАБГ) с цел да се повиши ефективността в борбата с градушките. Проектът е част от инициативата за цялостна модернизация на дейността на агенцията за борба с градушките и се финансира по оперативна програма „Административен капацитет“ 2007-2013 г., субсидирана от Европейския социален фонд.

„Такива обучения не са правени повече от 20 години в Агенцията. Целта на проекта е да се изнасят лекции за нововъведенията в областта на борбата с градушките, в следствие на което ще се повиши ефективността на Агенцията.“, каза изпълнителният директор на ИАБГ инж. Николай Николов, който откри пресконференцията по повод стартирането на проекта. Ръководителят на проекта, Цветелина Димитрова, запозна участниците в конференцията със заложените дейности, които са насочени към подобряване на професионалната компетентност на служителите в агенцията.

Учените ще предават знанията си за физика на облаците и метеорология, за комуникациите и други области от знанието, свързани с изкуственото въздействие върху облаците. „Самата специфика на нашата работа изисква обучение на световно ниво, а това може да се направи чрез обучения. Когато разбираш в детайли всичко, даже структурата на облака – какво става вътре, кога да започнеш да стреляш и къде ще стреляш, ефективността е вече налице. Това дава самочувствие и на хората, които си вършат работата.“, каза през Агрозона Цветелина Димитрова, ръководител на проекта.

Тя припомни, че преди 20 години са се организирали тримесечни обучения към катедрата по метеорология във Физическия факултет на Техническия университет в София. В последствие агенцията изпада в невъзможност да си осигури тези обучения, и днес малко кадри на ИАБГ са завършили физика и метеорология. С въвеждането на новите радари през 2007 г. обаче се създава крещяща нужда от усъвършенстване на знанията и уменията на служителите в ИАБГ.

Цветелина Димитрова сподели също новостите от международни конференции, на които са обменяли опит колеги от различни държави. „В момента в Европа огромно внимание се отделя на градушките.“, разказва тя. „Нараснаха случаите на градушки в страни, които само са слушали, че ги има.

Последните изследвания на климата показват, че в бъдеще ще се увеличават честотата и интензитета на градовите валежи в Югоизточна Европа. Валежите може да намалеят, но проливните дъждове и силните градушки ще зачестят над нашите географски ширини.“, каза още тя.

Следващата седмица ще стане ясно какъв точно са били разходите на ИАБГ, като бюджетът досега е актуализиран четири пъти. В момента агенцията разполага с около 1500 ракети, които според инж. Николов „са нищо, като ги разделите на 200 ракетни площадки“.

Въпреки неприятната от метеорологична гледна точка година, от 17 млн. дка земи, пазени от Агенцията, има поразени 64 хил. дка, и то частично, каза инж. Николов.

Лилия Александрова

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА