Макс Баклаян пред Агрозона: Цената на златото няма да има директно отражение върху земеделския сектор

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
4 Минути

Анализатори прогнозират тройно увеличение на цената на среброто в следващите години

„Цената на златото не може да има директно отражение върху земеделския сектор, но пазарните сили, които влияят на златото ще се отразят на всяка част от стопанската система.  Помним как геополитическата несигурност имаше директно отражение върху цените на торовете и на различни селскостопански продукти след началото на 2022 г. заради разместване на веригите за доставки, тя повлия и на златото, помагайки за големия ръст в неговата цена. Подобно на тогава, днес виждаме началото на световна търговска конфронтация, повишена несигурност, която може да доведе както до по-затворени за стокообмен граници, така и до отваряне на европейските пазари за американски продукти.“ Това сподели за Агрозона Макс Баклаян, изпълнителен директор на Тавекс.

“В един по малко глобален и повече локален свят, както и война в Украйна, която е житницата на Европа, производството на храна за ЕС е възможност за българския земеделец и скотовъд. Това е вакуум, който ще бъде запълнен от дадена държава-производител, защо да не е България,” коментира Баклаян.

Цената на златото достигна невиждани върхове, подхранвана от геополитическата несигурност и опасенията от търговски войни. Този възход насочи вниманието на инвеститорите към среброто, което исторически следва движението на златото. Въпреки значителното разминаване между текущите и потенциалните цени, експертите виждат в среброто следващата голяма възможност за печалби, прогнозирайки значителен ръст в следващите години.

Цената на златото достигна 3148 американски долара за унция на първи април и съвсем не на шега продължава ръста си, подтиквана нагоре от нови страхове за разразяваща се търговска война между световните икономически блокове.

Това е най-силното представяне на жълтия метал за тримесечие от 1986 г. насам – цели 17% от началото на 2025 г.

Рекордният бичи пазар при златото кара много инвеститори да се обръщат и към останалите скъпоценни метали. На фокус идва среброто, което винаги е смятано за „по-малкия брат” на златото, като исторически цените на двата актива са се движили в съотношение 15:1. Тоест всяко солидно движение в цената на жълтия метал би трябвало да се пренесе в цената и на среброто.

„Нашата прогноза остава за цена на среброто от 300 долара за унция в следващите 5–10 години. И ако трябва да съдим по очакванията ни при златото, които се реализираха много по-бързо от представите и моделите ни, и тук вероятно ще се окажем твърде консервативни”, коментира Макс Баклаян.

По груби сметки, ако отчетем историческото съотношение, днешната цена на среброто би трябвало да бъде около 220 долара за унция. В същото време пазарните котировки ни показват малко под 34 долара за унция. Тази разлика от над 6 пъти е обект на задълбочени спорове и анализи сред инвеститорите. Защо се получава така?

Среброто е специален метал, който, освен монетарни функции, има и много широко индустриално приложение.

Т.е. търсенето може да бъде захранено от същите мотиви, които движат феноменалния ръст при златото, плюс технологични развития като електромобили и зелена енергия. В същото време ролята му като пари е в по-далечен период – смята се, че „сребърният стандарт” продължава от XVI до началото на XIX век, когато е заменен от „златния стандарт”.

Така или иначе, историческите съотношения рядко нарушават своята валидност. И независимо дали цената е временно потисната, възможността за огромни потенциални скокове и доходност в стотици проценти вече захранват търсенето на сребро. Едно увеличение на цената х 3 ще доближи котировката до 100 долара за унция, което е поне още 100% ръст от очакваните при сегашните стойности на златото.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама