Животновъди: Помощта ни беше необходима за вчера, днес вече е късно, секторът е в колапс

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
8 Минути

Животновъдството е в колапс, затварят се ферми, продават се животни, а фермерите остават безсилни в условията на криза, увеличени цени на торове и зърно, повишена себестойност на продукцията, повече от година работа на загуба и липса на навременно подадена ръка за помощ. Днес вече е късно, помощта ни беше необходима за вчера. Всеки ден фалират ферми, продаваме животните, заявиха представители на редица животновъдни организации в емоционалните си изказвания по време на изслушване в рамките на заседание на Комисията по земеделието, храните и горите към Народното събрание.

Преди да гласувате годишния бюджет, всички браншови организации пуснахме една декларация, в която ви помолихме, за да не изпадаме в тази криза, по COVID мярката да се осигурят 200 млн. лв. Не помислихте и не успяхте да осигурите средствата, необходими за оцеляването на сектора. Защо бяхме пренебрегнати? Нашия бюджет трябва да бъде толкова, колкото е необходим. С часове губим животни и ферми. Края на юни вече ще бъде късно. Тогава ще трябва да осигурите бюджет за екарисажните коли. Аз съм обявил половината от овцете, с които през последните 15 години съм градил стадото си за продажба. Много е трудно. Политици, слезте при работещите хора, винаги съм го казвал, уважете техния труд. Ние ще настояваме за този бюджет, който сме поставили, заяви Бойко Синапов, председател на Национална асоциация на животновъдите в България.

Бюджета няма да бъде максимално задоволителен за нито един, който подпомагаме, както и за тези, които са извън обхвата на мярката, но ще бъде разпределен на база нуждите на секторите и на фактите. Буквално говорим за оцеляване и за максимално бързо преминаване през тази перипетия, която стои пред българското земеделие. Това, че сега не успяхме да гласуваме по-висок бюджет за земеделие, не означава, че на актуализацията няма да го направим. Ще гоним изтичащи срокове за нотификация за сегашната COVID помощ, търсим допълнително решение за осигуряване на повече средства за подкрепа на сектора, заяви в отговор Бурджев.

Не сме удовлетворени. Разходите за единия сектор са 130, за другия 230. Грозно е да се нападаме един друг. Разбирам, че сега МЗм прави това разпределение и вълкът да е сит и агнето да е цяло, но това не е редно. Но питам, кой сектор има по-големи разходи и кой е губещия сектор в момента? Кой сектор работи целогодишно и трупа загуби. Ние трупаме загуби всеки ден. Изчислихме себестойност на биволското мляко на 3 лв., продаваме го на 1,4 лв. Да , субсидиите покриваха тази разлика, но не и сега. Трябва да се направи ревизия, трябва да бъде справедливо и никой да не се сърди. Сектор животновъдство е в изключително тежко положение. Хората искат протести всеки ден, едва ги удържаме. Лично на нас ни беше докладвано, че този процент е 60/40. Моля да се коригират нещата, ако от МЗм смятат, че протестите ще повлияят на това им решение, ще ги организираме толкова големи, колкото не са виждали, коментира Мария Степанчева, председател на Асоциацията на биволовъдите в България (АББ).

Искаме компенсация за тези, които още не са умрели, да могат да се излекуват, а тези, които ги няма вече по-късно ги възстановявайте. Тези, които нямат нищо в оранжериите нямат загуби. Съотношението между разходите за животновъди и земеделци е 63 на 37 %. Разделянето на средствата по COVID мярката, предложено от МЗм е 55 на 45%. Това съотношение не отговаря на обективните загуби. Всички тези хора заслужават много уважение. Ние не сме просяци. Всеки ден провеждаме десетки разговори с фермери, които се обаждат да питат кога излизаме на протест. Ние не искаме протест, искаме сериозни решения и ви приканваме да ги предприемете възможно най-скоро, не се подигравайте с тези хора и не се опитвайте да ни противопоставяте бранш срещу бранш, заяви Димитър Зоров, председател на Националния съюз на говедовъдите.

Тази декларация с искане на 200 млн. е направена от представители на животновъдния и растениевъдния сектор. Ние не сме имали никакво противопоставяне и напрежение до преди седмица. То дойде от там, че започна да се иска някакво преразпределение на секторни бюджети. Настояваме да се изготви анализ на потребностите. Това не е баница с късмети. Всеки сектор има неговите нужди и потребности в тази пазарна ситуация. Молбата ми към изпълнителната власт е, ако са направени тези анализи, представете ги пред нас. Хвърляте един пояс да спасите двама удавници. Той няма да ги издържи, ще потънат и двамата. Искаме анализи, изготвени и обсъдени с нас, на потребностите, загубите, ситуацията. Всяка седмица фалират 10-15 ферми, коментира Симеон Караколев, председател на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация.

По изчисления, от цената на 1 литър мляко ние трябва да закупим 3 кг фураж. В момента сме стигнали дъното, не можем да купим и 1 кг. Говорихме с гръцките и румънските колеги. Спешно могат да ни помогнат като ни предоставите поне коридор, за да си изнесем животните. Нямаме друг вариант, нямаме сили. Не съм вярвала, че ще пусна сълзи. Имаме уверението от нашите съседи спешно да поемат нашите животни и оставаме без месо, заяви Пенка Христова, председател на Съюза на животновъдите в България.

Както всички мои колеги преди мен се изказаха, бюджетът е крайно недостатъчен. От тук нататък, молбата ни е, че тези пари трябваха онзи ден, не днес, не утре. Вече е късно, за юни месец не са ни нужни. Европа е разрешила по 190 хил. евро на ферма за ковида. Ние няма да ги получим, но поне одобрените да ги получим навреме. Да не се бавим, ставките да бъдат изготвени както е обещано до петък и другата седмица. Преди няколко седмици заминаха 2000 месодайни крави за Румъния, заяви Танчо Колев, председател на Националното сдружение на млеко и месопроизводи.

Не разбираме защо птицевъдството не е включено към подпомагането за животновъдите по COVID мерките. Не получаваме никаква обвързана подкрепа. Отрасъла за 2021 г. е на загуба 80 млн. лв. Не сме получили никакви средства по COVID мярката и през 2020 г., настоявахме за 2021 да бъдем компенсирани поне с част от загубите. Проведохме редица срещи с МЗм. В крайна сметка обаче това не се случи и обяснението е, че получаваме пари за хуманно отношение, което е допълнителен и доброволно поет ангажимент и са единствените средства,  в подкрепа на сектор птицевъдство, заяви Ивайло Гълъбов, председател на Съюз на птицевъдите.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА