Живка Гроздева: Изчерпахме всички възможности за достигане до един конструктивен диалог с министър Вътев

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
7 Минути

“Асоциация на овощарите в България е организация, която защитава интересите на производителите на плодове в България вече над 10 години. Фактът, че сме се събрали тук днес показва, че сме изчерпали всички възможности за достигане до един конструктивен диалог с Министерство на земеделието и храните и по-скоро с министър Вътев. В последните няколко месеца, въпреки многобройните писма, апели и искания за среща с министър Вътев, те не бяха уважени с отговор. Паралелно с това непрестанно получавахме информация за срещи в сградата на Министерство на земеделието, които се провеждат с определени брошови организации, но  уви, не с всички,  които в крайна сметка защитават интересите на различни земеделски производители и сектори”, заяви Живка Гроздева, председател на Асоциацията на овощарите в България.

“От встъпването в длъжност на министър Вътев е проведен един-единствен Консултативен съвет за производство на плодове и зеленчуци през август. След това последва изпращане на променен Стратегически план. Този план реално касае ежедневието на земеделците у нас. Това е стратегически план за бъдещите 4 години, по който ние имахме много сериозни забележки , бих се изразила, че беше дори дефектен, още при първото му изпращане от служебното Министерство. Вече година и нагоре ние представителите на сектор плодове зеленчуци настояваме да се направят спешни промени в този Стратегически план, така че земеделието в България да може да се развива, ползвайки се от интервенциите, мерки, схеми и така, че земеделието в България да може да следва тази по-зелена политика на Европа, без това да се отрази на съществуването на земеделието в България. Многократно изпращахме писма и писмени становища по повод промените в Стратегическия план. Бяхме уверени, че по-голяма част промените, които предлагаме, които пак казвам са в интерес на всички производители, ще залегнат като промени в  Стратегическия план. В последствие видяхме, че планът, който е изпратен и уж променен не съдържа тези така важни и необходими изменения, които касаят възможността за достъп на земеделските производители до участие в схемите и мерките, касаят огромната бюрокрация и административен товар, който е залегнал в момента върху земеделските производители и в частност производителите на плодове и зеленчуци. Откакто е влязъл в сила този Стратегически план ние се намираме в един абсолютен административен хаос. Нови наредби през две седмици, промяна на тези наредби през месец, сроковете са изменят в движение, а земеделският производител е притиснат в тази машина на хаос, неяснота и незнание какво се изисква от него. В крайна сметка притеснение от това, че той ще бъде секциониран, защото в Стратегическия план или по-скоро произлизащи от него нормативни уредби, има много разписани санкции, които са неясни са земеделските производители и те сега започват да ги усещат на гърба си.

Намаление на площите с плодове и зеленчуци

Към днешна дата в България, сравнено с 2023 година, площите с плодове и зеленчуци, които се отглеждат в България намаляват. Това е една тенденция от последните няколко години. Съответно се увеличава количеството на вносни плодове и зеленчуци, които не консумираме. Около 50% от консумираните в България плодове и зеленчуци са вносни от Турция, Гърция и т.н. На този фон, на  намаляващи площи за производство, на намаляващ брой на земеделските производители, на Министерството приоритетна тема му е забележете, създаване на Закон за аграрна камара, създаване на Закон за брашови организации, нещо, което ние приветстваме, но преди това трябва да направим така, че на прага на новата производствена кампания, трябва да се дадем условия на нашите земеделски производители да могат да работят, да могат да извършват мероприятията по отглеждане на своите площи спокойно, без да се притесняват от фалити и от това, че ще изпаднат в неплатежеспособност.

“За първи път от съществуването на обвързаната подкрепа с производството на плодове и зеленчуци, тя ще бъде изплатена в рамките на месец май, с два месеца закъснение от обичайното”

В последните дни излезе официално на сайта на Държавен фонд Земеделие индикативния график за плащанията към земеделските стопани. Производителите на плодове и зеленчуци са бих казала силно притеснение, да не кажа, че са в ступор от това, че за първи път от съществуването на обвързаната подкрепа с производството на плодове и зеленчуци, тя ще бъде изплатена в рамките на месец май. Това е с два месеца по-късно от обичайния период за изплащане на тази на тези финансови средства. Голяма част от земеделските стопани може би не си дават сметка, че за това забавяне не е виновен ДФЗ, а отново този Стратегически план, който не беше променен както трябва. За това забавяне са виновни огромния обем документи, които трябва да бъдат проверявани, каквато е и формулировката на сайта на ДФЗ. Отново говорим за административната тежест върху земеделските стопани.

Въпреки, че подпомагането към земеделците в тази криза се намалява, субсидиите по Стратегическия план са намалени, бюджет по украинската мярка не беше заложен при гласуването на бюджета за 2024 г. от народните представители през декември 2023 г. и т.н., а в същото време административната тежест, в следствие на управлението на министър Вътев, се засилва.

Имаме една Наредба №12, която казва, че всеки земеделски стопанин, непосредствено преди да реколтира площите си трябва да направи пестициден анализ на всяка една култура, която отглежда за използваните пестициди в текущата и изминалата стопанска година.

Освен това имаме и една наредба за стоки с висок фискален риск, която също увеличава административните тежест върху земеделските стопани, които трябва при специален режим да подават специални уведомления към НАП преди транспортирането на своите плодове и зеленчуци. Темата е много комплексна, но в заключение искам само да кажа, че за мен е изключително неприятно, че по някакъв начин земеделски производители се противопоставят на други земеделски производители, но считам, че отговорност в случая може да се търси само на един човек и това е на министъра на земеделието и храните, който не допусна всички желаещи да се срещнат с него, а само определени хора.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА