Житото върви по 700 лв./т на зелено, цената от новата реколта е непредсказуема

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Много е важно да падне дъжд в Северозападна и Южна България и стопаните там да получат нормални добиви, защото тези региони са навлезли в първи стадий на сушата. Така коментира Костадин Костадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите ситуацията с житните посеви в страната. В момента на зелено цената на пшеницата е около 700 лева./т, никой не може да каже каква ще бъде когато започне прибирането на реколтата.

Според председателят на НАЗ от изключително голямо значение е да има валежи, “в противен случай цената на пшеницата ще хвръкне много нагоре. При тази липса на влага никой няма да може да каже дали ще стигне 1000 лева за тон жито, защото разходите скочиха неимоверно и не се знае до къде ще спрат, когато се говори за производството и себестойността на пшеницата”.

Зърнопроизводителите изпитват тревога и за наличието на горива по време на жътвата. “Важно е да има осигурени необходимите количества дизелово гориво по време на жътвената кампания. Предстои прибиране на реколтата, има проблем с горивата, наши коли чакат, а по базите ги пререждат молдовски и украински камиони. Надявам се да се осигурят необходимите количества нафта, на каква цена и това не се знае. Работим в непредвидима бизнес обстановка и каквото ида се говори за цената, тя е пазарна и само за момента. Имаме предложение акциза да бъде възстановен в пълния размер, въпросът е поставен на срещата с министърът на земеделието Иван Иванов, която се проведе в началото на седмицата.

Торове няма да има тази година, това е другата тревога на стопаните. “Най-големият производител на торове ще има един кораб до България и той вече е продаден, заводите му не работят. Наблюдава се тенденцията зърнопроизводителите да продават на зелено или да вадят спестени пари, за да купуват сега препарати, торове и семена. Защото не се знае за какво ще става въпрос в следващия момент. Цените може да са по-високи, да са по-ниски или продуктите да ги няма изобщо”, каза още Костадинов. Темата също е коментирана при министъра.

На същата среща обаче не е говорено за изкупуване на зърно, въпреки че процесът се забави вече два месеца. “Смятам че няма смисъл да се говори, защото жито няма при зърнопроизводителите конкретно. Не е говорено също така за цената на хляба. Срещата беше по належащи проблеми, които стоят пред нас – кампания по очертаване, задачи, които не са изпълнени – предложения за промени в Закона за ползване на земеделските земи и всяка година ядовете, които ни създава член. 37 за споразуменията”, уточни той.

Заради проблемите, свързани с високите тол такси, предстои среща на зърнопроизводителите, заедно със зам.-министър Иван Христанов с ресорен зам.-министър в МРРБ.

Друг акцент в разговора с министъра е бил каламитета на щуреца, който тази година е на максимално ниво, както и за царевичния хоботник, тъй като вече име пресяти  около 30% от площите с пролетни култури.

На срещата са обсъдени и варианти за данъчна ваканция върху субсидиите, които получават.

Колкото до съобщението, че се въвежда 0% ДДС върху хляба, Костадинов коментира, че в цената на хляба брашното е около 40%, останалото са енергоносители, работни заплати и т.н., а накрая върху всичко това има 20% ДДС, което се плаща от крайния купувач. Помощта е директно към потребителя.

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА