Югоизточна Европа е изправена пред потенциален регионален воден конфликт, тъй като река Марица, ключова за земеделието, е на рекордно ниски нива
На фона на безпрецедентно засушаване, турски и гръцки земеделци алармират за умишлено пренасочване на водния поток от България, което е довело до почти пълното пресъхване на реката. Според турския всекидневник “Сьозджю”, цитиран от в. Марица, ситуацията в района на Одрин е критична. Там, където Марица (известна като Мерич в Турция и Еврос в Гърция) някога е течала пълноводна, сега водата е спаднала буквално до критично ниски нива. Това прави напояването на земеделските земи невъзможно, дори и с помпи. Реколтата е под пряка заплаха, а това поставя под сериозен въпрос препитанието на хиляди фермери.
„Не искаме политически конфликти. Искаме вода. България трябва да пусне контролирано водни обеми от язовирите си, преди да е станало късно“, настояват турските фермери.
Гръцката страна също реагира остро. „Свидетели сме на истинска водна война. Изправени сме пред икономическа и екологична катастрофа“, заяви председателят на Земеделския съюз на района Ферес, Костас Александрис. Гръцките земеделци настояват за дипломатически мерки и спешно споразумение между трите държави.
В отговор на напрежението, граничната охрана на Гърция засили патрулите в близост до реката. Местни медии в Гърция също отразиха ситуацията с драматични заглавия като „Войни за вода по Марица“.
В Турция анализатори коментират, че засушаването е започнало по-рано от обичайното и има реална заплаха за селското стопанство и местната икономика. “Разбира се, съществува и много сериозният проблем с водите на Арда и отношението на българите, което засяга и река Еврос, (“Марица”) но основно земеделските производители са притеснени и напълно оправдано, защото виждат, че водата намалява, а българите не пускат количества.
5-годишното подновяване на гръцко-българското споразумение е обявено, но подробностите за него не са оповестени публично”, съобщи evros-news.gr.