Земеделският производител Марин Димов отвори фермата си за студенти и ученици

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Повече от 30 студенти и ученици взеха участие в първото събитие „Отворени дни – Виж как го правим ние“ в семейната ферма на Марин Димов, което се намира в с. Осен, община Главиница. Събитието се провежда от Асоциацията на земеделските производители в България по проект „CAP – Hot Spot“, изпълняван с финансовата подкрепа на Главна дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ към Европейската Комисия. Младежите се запознаха със стопанството на земеделския производител Марин Димов. Студентите и децата получиха открит урок по Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС и директно на полето видяха как се прави есенно зарязване на насаждения от кайсии. Демонстрацията беше извършена от Джанлука Пази от фирма „Геоплант вивал“, Италия, която е доставила младите фиданки. На терен им бе показано как да проверяват дали насадените дръвчета са в добро състояние или трябва да бъдат заменени с нови. Марин Димов е засадил 4 сорта кайсии на общо 50 декара, като първи добив се очаква през следващата година. След това той представи земеделската си техника в стопанството – комбайн, трактор, сеялка и инвентарът към тях. Производителят обработва 1200 дка с пшеница, царевица и слънчоглед.

Студентите и учениците задаваха въпроси как е развил стопанството, как реализира продукцията, какви средства по линия на ОСП получава и за какво и какви са бъдещите му планове. Някои от тях също са от фермерски семейства и са запознати със земеделския сектор. Те приветстваха идеята за отворени дни на АЗПБ и обмяната на опит. Марин Димов ги насърчи да развиват агробизнес, като сподели, че според него отглеждането на земеделските култури трябва да бъде насочено към опазването на природата. Затова той залага и на биопроизводство в своята ферма.

Присъствалите студенти са от 4-ти курс по специалност „Аграрно инженерство“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“. Учениците са от 8-ми клас на СОУ „Йордан Йовков“ в Тутракан с профил „Икономическо развитие“. Ръководителят на проекта „CAP – Hot Spot“ Ивайло Тодоров им разясни повече за кампанията и ОСП. Младежите получиха информационни материали и участваха във викторини с награди. Те бяха насърчени да се хранят здравословно и имаха възможност да опитат ябълки, отгледани във фермата на Марин Димов.

Целта на отворените дни е децата и студентите да могат да видят добрите практики в селското стопанство и възможностите, които ОСП дава на младите хора да започнат собствен агробизнес и възможностите, които предлагат селските райони.

Прессъобщението е изготвено по проект „CAP – HOT SPOT“, изпълняван от Асоциация на земеделските производители в България, по договор AGRI 2018 – 0218 с финансовата подкрепа на ЕК и отразява единствено мнението на автора. Европейската комисия не носи отговорност за съдържанието на информацията.

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА