Земеделският министър на Украйна: Искаме да увеличим износа на месо, мляко и соя за ЕС

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Споразумението за асоцииране на Украйна към Европейския съюз направи търговските отношения между двете страни още по-интензивни, но украинското земеделие понася сериозни загуби от наложените върху страната санкции от Русия заради сближаването й с ЕС. Според украинския министър на земеделието Алексей Павленко поради това стокооборотът е намалял с около една трета и сега страната се надява на пазарите на ЕС. Страна има желание да увеличи значително износа си на месо за ЕС.

Г-н Министър, какви са предимствата и недостатъците на споразумението за асоцииране на Украйна с ЕС, що се отнася до земеделието на страната Ви?

Ние подписахме споразумението и с това дадохме ясен знак, че избираме европейско бъдеще за Украйна. Това е важна стратегическа посока, която ще следваме в бъдеще. Нашите цели са постигане на европейските ценности, европейския стил на живот и стандарти за качество. Етикетът “Product of Ukraine” трябва да се превърне в знак за високо качество. През миналата година вложихме много усилия, за да постигнем това.

Ние имаме осем работни групи, в които участват и представители на Европейската комисия и които подготвят нормативни промени така, че да отпаднат ненужни изисквания за лицензиране на храни, както и да повишим качеството на нашето производство. Имаме вече и първите си успехи, като например това, че отворихме европейския пазар за украинското пилешко месо. До скоро не изнасяхме нищо за Европа, но след споразумението обемът на доставките ни на пилешко месо за ЕС се увеличи 55 пъти.

През последната година Украйна е произвела 63,2 млн.т. зърнени култури. Това е голямо количество. От него 37 млн.т. беше изнесено. Искаме производството през 2015 г. да достигне 100 млн.т. Целта ни е да достигнем най-високите места в света по доставки на хранителни стоки, особено що се отнася до месо, мляко, биоетанол, алкохол, биогаз и соев шрот. През тази стопанска година ще се съсредоточим върху увеличаването на производството на говеждо и свинско месо.

По време на „Зелената седмица“ в Берлин Вие се срещнахте с много инвеститори и представители на бизнеса. Какъв е инвестиционният интерес към Украйна?

Все по-атрактивно е да се инвестира в Украйна. В бъдеще искаме да гарантираме нормативно дългосрочните инвестиции в наемане на земеделска земя за период от 7 до 15 години. Затова нашата основна цел е да осигурим сигурност за инвеститорите. В Украйна е забранена търговията със земя, но пазарът за аренда на земеделска земя функционира съвсем добре. Искаме да предприемем реформа в сектора, да го направим по-прозрачен и да премахнем бюрократичните спънки. Някои инвеститори наблюдават внимателно Украйна отблизо с оглед на военните действия в източната й част. Те обаче знаят, че точно сега е правилният момент да се инвестира – след време ще бъде по-трудно и скъпо. В момента има големи инвеститори, които се интересуват от това да участват в изграждане на инфраструктурата и особено на силози за зърнени култури на морските ни пристанища.

Скоро в Европейския съюз ще отпаднат млечните квоти. Как бихте определили конкурентоспособността на украинските мандри?

Известно е, че в момента в Украйна има малко мандри, които работят по европейските стандарти за качество.  Поради това само малка част от украинските млечни продукти може да се изнесат за Европа. Ние обаче планираме да повишим качеството на предлаганите млечни продукти на украинския пазар и постепенно да достигнем европейските стандарти. След това ще отворим нови пазари за тези продукти. Европейските стандарти в цял свят са известни като гаранция за качество. Ние също искаме да се развиваме в тази насока. Искаме да превърнем етикета “Product of Ukraine” в синоним за качество.

Как виждате бъдещето на украинското земеделие след 10, 20 години?

Всички ние знаем, че населението на света постоянно се увеличава и при нарастването на доходите ще се увеличи и търсенето, особено в Китай, Индия и африканските държави. Климатичните промени също оказват влияние и правят някои региони на света неподходящи за отглеждане на култури, които досега са били отглеждани там. Украйна има прекрасни условия да бъде важен фактор в производството на хранителни стоки в световен мащаб. В бъдеще виждам Украйна като водещ световен производител на зърно с важен принос за изхранването на света.

Източник: agrarheute.de

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА