Земеделският бранш очаква бързо договориране по подмярка 4.1

Кирил Александров
Кирил Александров
9 Минути
Таня Дъбнишка
Таня Дъбнишка

„Ранкингът по втория прием на подмярка 4.1 вече е факт, което показва, че в ДФЗ се работи и като браншовици сме доволни, че се запази експертният капацитет на ДФЗ. Имахме сериозни опасения, че това няма да стане, ако се правят много рокади във фонда.“ Това коментира за „Агрозона“ Таня Дъбнишка, изпълнителен директор на Асоциацията на земеделските производители в България във връзка с приключилата предварителна оценка на проектите по втория прием на инвестиционната подмярка.

„Нашата асоциация има сериозен принос по отношение на критериите, конкретно за това строително монтажните работи да получават приоритет, както и включването на инвестициите за напояване. Освен това беше уважено искането ни за прехвърляне на проекти от предходния прием, който бе през 2015 г. към новия. Резултатите показват, че с искания са прехвърлени 239 проекта.“, каза още тя. От асоциацията очакват фондът да продължи работата си експедитивно, тъй като същинската работа по оценка на всички проекти „над черта 53т.“ тепърва предстои. В момента има срок за обжалване на първоначалния ранкинг и се очаква разглеждането на тези възражения да стане навреме. От друга страна от АЗПБ очакват да се престъпи бързо към договориране, за да могат земеделците да изпълняват бизнес начинанията си. „Считаме, че и при вторият прием (по аналогични съображения и с първия прием) „чертата от 53 точки ще падне, но за това е прекалено рано към момента да се коментира.

Фермерите очакват прозрачно одобрение на проектите

Таня Дъбнишка има очаквания, че когато излезе разреза на самите проекти, които са над чертата, голяма част от тях да включват СМР и е най-разумно бенефициентите да са успели да сключат договорите с ДФЗ и да използват идващото хубаво време, за да реализират инвестициите си, свързани със строителство или пък със създаване на трайни насаждения. „От друга страна е изключително важно да напомним, че по правилото N+3 на Регламента 2018г. е първата година, в която трябва да бъдат отчетени плащанията по изпълнението на ПРСР 2014-2020. В случай, че имаме неизпълнение по мерките- ще следва загуба на средства, което при такъв висок инвестиционен интерес от бенефициентите би било абсурдно.

„Като браншовици очакваме своевременно да бъдат дадени ясни указания от Управляващия орган на ПРСР (УО) относно послдващата процедура за оценка, касаеща прехвърлените проекти от първи във втори прием по подмярка 4.1. В момента е важно да се определи по какъв начин това ще става реално, защото има почти 240 такива проекта. Изобщо има работа в тази посока, а опитът ни показва, че нещата се получават най-добре, когато има един тристранен диалог между МЗХ в качеството си на УО, ДФЗ и браншовиците.“, каза още шефът на АЗПБ. Тя уточни, че е важно да има процес на прозрачно разглеждане и одобрение на самите проекти, напомняйки за недоволдството на бенефициенти от предходния прием по орязването на точки, на размера на инвестиции и промени в референтните цени. „Управляващият орган даде изрични указания по време на приема през 2016г., имаше доста въпроси от бенефициентите чиито отговори МЗХ своевременно публикува в табличен вид в сайта си. Надяваме се да има прозрачност и очакваме дадените указания от МЗХ през 2016 г. да се изпълняват стриктно от ДФЗ, за да няма субективизъм.“, уточни тя. „Знаем, че в новата програма няма комисии (т.нар ЕКОП), в които се разглеждаха всички проекти, но пък има възможност това да се случва по един прозрачен начин, да има споделена информация от ДФЗ и МЗХ към земеделската общност и да е ясно, че процесът върви в съвсем прозрачна среда. “, коментира още експертът.

„Очакваме проектите по втория прием да включват в себе си СМР, които са по-сложни за изпълнение и администриране, за управление и искаме да напомним на всички, които изпълняват проекти за завишения контрол и санкциите в периода на изпълнение, отчитане и мониторинг на проектите. Това е сериозен акцент в новия програмен период, а в самата наредба е предвидено да се провеждат обучния от ДФЗ на бенефициентите, които очакваме да се планират като график и да се реализират на време. Имаме също така позитивни очаквания от работата на ДФЗ и се надяваме апелът, който отправихме през февруари от цялата земеделска общност за запазване на експертизата и капацитетът на фонда и структурите на МЗХ, да продължи да бъде уважаван, независимо от сложната вътрешно-политическа обстановка в страната. От АЗПБ се надяват изборите и формирането на ново правителство да не се отразят на работа на фонда, което в противен случай би повлияло негативно на родните земеделци.“, каза още Дъбнишка.

dimitar_machuganov
Димитър Мачуганов

Димитър Мачуганов: Първоначалният ранкинг не е коректен

„Първноначалният ранкинг по 4.1 е некоректен. Ако разбием проектите, които са окачествени до 53 точки за получаване на финансиране, това означава, че всеки един от тях трябва да е на стойност над 1,5 млн. лв.“ Това каза пред “Агрозона” Димитър Мачуганов, от НАЗ. Според него всичко е близко до максимума – няма малки проекти по мярката. „На този етап ранкирането бе направено много първично“, категоричен е Мачуганов. “Видяхме, че доста от проектите са отрязани като точки и тук е мястото да се попита колко от тях, които имат над 53 точки са вкарани по протоколи. Ако си спомняте имаше аномалии с дадени проекти, които се приемаха без протокол и след това се доприемаха. Средният размер от 1,5 млн. лв. на проект не звучи реално. Сигурен съм, че точките ще паднат много надолу при следващо ранкиране”, каза още фермерът.

“Очакванията ми към администрацията за по-нататъшната работа по проектите също не са големи. Всички знаем какъв е нейният капацитет. Проекти от 2015 г. все още да не са одобрени. Голяма част от машините и съоръженията се внасят от чужбина и цените отдавна са променени. Прогнозирам, че ще продължат да се бавят проектите и те вече няма да бъдат жизнени и отговарящи на пазара. В моя случай например, през 2015 г. година по проекти съм договорил цени на машини, които в момента са с 10 % по-скъпи”.

слави трифонов 11 градинари
Слави Трифонов

Лятото ще правим градини, ако договорите се подпишат навреме

„Ако продължи разглеждането в нормални срокове и се подпишат договорите до лятото, мисля че е добре, защото бенефициентите с трайни насаждения ще успеят да направят градините си, а зеленчуците пък ще направят подготовката си. Все още обаче не е качена информацията за всеки конкретен проект, независимо, че беше обявен достъп до системата.“, коментира от своя страна Слави Трифонов, председател на Съюза на градинарите в България. Според него бенефициентите с проекти, които имат строително-монтажни работи няма да успеят до края на лятото да извършат необходимите дейности. В бранша има няколко организации на производителите, които са кандидатствали за складови бази, за сортиране и калибриране. „Ако догодина ако успеят да направят базите си, пак е добре. Предполагам, че смяната в ръководството на МЗХ и ДФЗ също си каза думата, а освен в момента имат доста грижи с биологичните производители и директните плащания. Но въпреки това екипът трябва да  продължи с максимални темпове, за да се обработят проектите с до 53 точки. В съобщението се посочва, че се разглеждат също така и 83 проекта със същия брой точки. Такава беше ситуацията и по подмярка 4.2, резултатът беше, че ги забавиха с една година“, коментира още специалистът. Той препоръчва да се направи свръхдоговаряне, а не да се мотаят проектите. Трябва с един аршин да се мери за всички, категоричен е Слави Трифонов.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА