Земеделските производители в очакване на финално решение за вноса от Украйна, планират масови протести

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
8 Минути

Не може група от пет държави да поддържа единна позиция вече 4 месеца и един ден преди крайния срок България да излезе от тази позиция, коментират браншовиците

“Решението, което бе взето от Икономическа комисия вчера за прекратяване на забраната за внос от Украйна беше шок за целия земеделски бранш и беше камъчето, което преобърна каруцата за всички земеделски производители в България. Това решение беше представено без никакъв анализ и обосновка и поставя  България на международната сцена с едно лице, което не е приемливо нито за България, нито за земеделските производители в България”, заяви Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите по време на пресконференция на Българската аграрна камара (БАК).

“Не може група от пет държави да поддържа единна позиция вече 4 месеца и един ден преди крайния срок България да излезе от тази позиция. Сами разбирате какво лице показваме пред тези държави, с които имаме страшно много общо. Това, което ние правим в момента като национално решение е предателство към тези пет държави”, допълни Проданов, посочвайки няколко факта от съществена важност за българската общественост.

“На първо място – зърнопроизводителите в България произвеждат 9 милиарда брутен вътрешен продукт за година. Това е една седма от целия брутен вътрешен продукт на България.

На второ място – след влизане на забраната за внос от Украйна в началото на месец май, цената на олиото до днешния момент единствено и само е слязла надолу. Това е факт, който всички могат да проверят и е нещо, с което се спекулира и трябва да бъде изяснено.

Друг важен факт е, че в момента в България има 600 хиляди тона слънчоглед и се очаква нова реколта около 2 милиона тона. Това прави 2 милиона и 600 хиляди тона слънчоглед реколта – предостатъчна да е задоволи първо вътрешния ни пазар и второ преработвателните мощности на българските преработватели”, пояснява той.

“Искаме да бъде изкупена нашата продукция”

“Българските производители просто искаме да бъде изкупена нашата продукция. Това е едно от нещата, които беше важно да се уточни и политизирането на тази тема е нещо, от което най-малко имаме нужда в момента. Фактът, че всички браншове в момента се обединяваме показва колко грешно е това решение, което се взе вчера от Комисията по икономически въпроси. Надяваме се на разум от страна на народните представители. Ако това решение бъде прието и от Народното събрание ще излезем на ефективни протести. Готови сме да защитаваме всички земеделски производители в България и нашите членове”, допълни още Проданов.

Вносът на мляко нараства с 5 пъти след 2021 г.

“Очакваме, че това решение ще мине в пленарна зала и се присъединяваме към думите на колегата Проданов с нуждата от продължаване на забраната дори и нейното разширяване. От 2021 година вносът на мляко,в това число и на сухо мляко в България е нараснало с пет пъти и това не е довело до поевтиняване на млечните продукти в магазинната мрежа. Всички сте свидетели на това какви са цените в момента. Този внос респективно води до натиск и не изкупуване на българска суровина. Очакваме до края на годината това да доведе до прекратяване на дейността или редуциране на отглежданите животни на около 1000 ферми”, , коментира от своя страна Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна  икозевъдна асоциация (НОКА).

“Нямаме против да се “състезаваме” с нашите партньори от Европейския съюз, защото ние спазваме едни регулации с тях, но когато се е конкурираш с друга държава, извън Европейския съюз, тогава вече тази конкуренция не е лоялна. Това буквално убива българските земеделски производители и  животновъди и те няма как те да издържат на натиска. Ако ние като общество искаме да запазим нашето селско стопанство и родно животноводство, нашето зърнопроизводство и въобще целия спектър на суровини, трябва да вземаме не толкова геополитически решения, колкото такива, които защитават нашия национален интерес”, допълни Караколев.

“Българският производител на плодове и зеленчуци най-вероятно ще прекрати голяма част от производството си”

“Всички знаем какво е състоянието на българското производство на плодове и зеленчуци и то не е по-различно от това на колегите в сектор животновъдство. Години наред бяхме смазвани от незаконен внос и от нелоялни практики и в същото време,  когато се взимат безпринципни решения, ние няма как да просъществуваме”, заяви по време на пресконференцията Цветан Цеков от Националната браншова камара “Плодове и зеленчуци”.

“Взеха ни пазарите, а през последните две години в резултат на това, което се случва с войната в Украйна, заради решение на Европейския съюз, там където ние изнасяхме вече не можем да изнасяме, защото има тази безпринципна позиция за продукция, произведена по различни стандарти, с различен тип методи на производство”, допълни още той.

“Ще дам един пресен пример. В България има над 120 хиляди декара сливи. Сливопроизводството е било традиционно, част от бита на българското село. За последните 10 години цената не е променена, разходите в производството обаче са се повишили няколко пъти. Традиционни наши пазари за които сме изнасяли, в момента не пазаруват от нас, защото има изключително евтина такава продукция от държави,  свързани с района на войната. Въпросът ми е как ние да просъществуваме и да защитаваме националните си интереси?”, запита Цеков.

“Годината е много тежка и ще загубим производството си, не можем да реализираме дори това, което сме произвели. На този етап българският производител на плодове и зеленчуци най-вероятно ще прекрати голяма част от производството си и просто ще изчезне. Искаме да получим необходимите средства, за да продължим да произвеждаме и да бъдем компенсирани заради това,  което се случва на международните и вътрешните пазари”, коментира още той.

“Не може да се подиграваш с този бранш, който работи 365 дни в годината”

“Държавниците, които имат поглед върху производството и осигуряването на продоволствието не изпълняват ангажиментите си и ние няма какво друго да направим. Обръщам се към всички управници – когато си застанал на този висок пост  си длъжен да изпълняваш обещанията, които си дал. Не може да се подиграваш с този народ, който работи 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата, 30 дни в месеца и 365 дни в годината. Ако не бъдем чути и разбрани сме готови да протестираме до тогава, докато бъдем чути и разбрани”, заяви Мария Степанчева, председател на Асоциация на биволовъдите в България.

“Дори едно от всички точки да бъде изпълнена не отменя готовността ни за предприемане на протестни действия. Има прекалено сложни теми и казуси, които не търпят никакво отлагане”, заключи Караколев.

 

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА