Земеделската комисия прие на първо четене Законопроект за производство и преработка на коноп

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Народните представители в Комисията по земеделието, храните и горите към Народното събрание приеха на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, № 47-254-01-46, внесен от нар.пр. Владислав Панев и гр.нар.пр. на 21 април 2022 г. с 13 гласа “за”, 2 гласа “против” и 2 гласа “въздържал се”.

Депутатите решиха още отговорният орган за нотификация на законопроекта към Европейската комисия на бъде Министерство на земеделието. Нотификацията ще бъде направена след получаване на всички бележки от първо четене и изготвяне на доклад за второ четене, гласуваха още народните представители.

“Досега само производството на коноп беше легално. Отсега нататък с нашето предложение и производството се легализира. Познаваме фирми, които произвеждат в България, преработват в чужбина и отново връщат продукта в България. Това убива стотици левове годишно от данък добавена стойност. Истинската кохезия е да дадем препитание на хората в бедните райони, да живеят там и да извършват бизнес дейност”, заяви един от вносителите на Законопроекта.

“Радвам се, че толкова много партии успяха да се обединят около идеята за този Законопроект”, заяви председателят на земеделската комисия

Разрешаваме преработката на коноп и даваме възможност да се уредят всички специфики по неговата преработка и това ще се случи с подзаконов нормативен акт.

“Наближава периода на новата ОСП по отношение методиката за финансиране, която се променя по отношение на съдържанието на thyroid stimulating hormone (TSH). Подготвили сме предложение, което да бъде разгледано по време на второ четене”, заяви народният представител Зорница Стратиева.

“Законопроектът е ориентиран към крайния резултат, но трябва да бъдат предвидени доста сериозни контролни механизми. На практика политиката в това отношение се променя чувствително и за да не се допускат на пазара деривати при производството на тези продукти, трябва контролните механизми да бъдат на ниво”, заяви Иван Кучмов, ГД „Митническо разузнаване и разследване“.

Позицията на браншаДФЗ, коноп, Agrozona.bg

Представители на бранша, които бяха гости на заседанието на Комисията, направиха предложение да бъде въведено разграничение в определенията за индийски и индустриален коноп. Предлагаме като добър метод за това наличието на TSH в двата вида коноп. Границата между това дали се отглежда психотропно или индустриално растение е наличието на TSH. Различните допустими граници в отделните държави варират от 0,1 до 0,6% TSH, коментираха от бранша.

“Една от основните причини, поради която трябва да има промяна в Закона за наркотичните вещества и преработката на коноп е, че ние като търговци внасяме чужди стоки и ги продаваме на българския пазар, вместо сами да произвеждаме и преработване. Конопената индустрия включва строителство, текстил и др., които нямат общо с психотропното въздействие на растението”, допълниха търговците на коноп.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА