Земеделската комисия отхвърли Проект с мерки за осигуряване на пазарна конкуренция при добива и продажбата на дървесина

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

Комисията по земеделието, храните и горите към Народното събрание отхвърли по време на заседание на 25 май Проект на решение за приемане на мерки за осигуряване на максимална пазарна конкуренция при възлагане на добива и продажбата на дървесина в държавните гори, № 47-254-02-56, внесен от нар. пр. Александър Дунчев на 04.05.2022 г.

Проектът на решение, внесен от Александър Дунчев включва 8 мерки, които според него биха спомогнали за осигуряване на пазарната конкуренция при възлагане на добива на дървесина и продажбата им в държавните гори.

Електронизация и прозрачност

Първата мярка в проекторешението предлага освен търговете за продажба на дървесина, всички други тръжни конкурсни процедури, касаещи дърводобива и продажбата на дървесина за дългосрочни договори по ценоразпис, също да бъдат електронизирани и прозрачни, разказа Дунчев за Агрозона.

Ограничаване прилагането на законовото условие за защита на местните търговци

Втората мярка предлага да се ограничи до минимум прилагането на законовото условие за защита на местните търговци, заради установени десетки случаи в цялата страна, че в следствие на това е ограничително условие страда не само държавата, защото продава дървесината си за два-три пъти по-ниска цена, но и се ограничава конкуренцията до степен, в която на търговете участват най-често определени силни фирми от региона, които “разкарват” малките и средни предприятия. Така на ниски цени и на нагласени търгове за уж местни търговци печелят местните бабаити, смята Дунчев.

гори, земи, Agrozona.bgПрекратяване процедурите на корен

Третата мярка предлага прекратяване процедурите на корен, освен за санитарни сечи и при непродадени обекти. Целта на тази мярка е да спре  търговците да решават, как се стопанисва и как се реже в гората. По закон търговецът трябва да отиде и да избере дървесината от склад, а не да отива в гората, да сече сам и да натиска горските колко, къде и с какво качество да се изписва тази отсечена дървесина, коментира народният представител.

Качествено определяне на началните цени

Четвъртата мярка предлага началните цени да се определят по-качествено. В случаите, когато е известно, че са много малко фирмите, които ще купуват и няма как да има истинска конкуренция, поне официалната цена трябва да бъде определена спрямо пазарните цени в района или когато се продава на местни търговци началната цена да е тази, която е достигната при общи търгове.

Ограничаване на дългосрочните договори

Петата мярка предлага да се премахнат и ограничат дългосрочните договори със срок не повече от 2-3 години, вместо сегашните 15 години. Това са скрити концесии с абсолютна щета за държавата. По този начин се изграждат толкова силни монополи, че те избиват всички останали конкуренти и почти всички търгове са нагласени. Освен това, по този начин фирмите получават такива монополни права, че започват да притежават свръхсила върху горските стопанства.

Повишаване на гаранциите и депозитите при дърводобив

гори, дървесина, Agrozona.bg
dav

Шестата точка касае повишаване гаранциите и депозитите при дърводобив. Това предложение е направено, тъй като много силни фирми си позволяват да не изпълняват договорите си, защото санкциите са твърде малки и могат да си позволят да ги платят.

Регистър с информация за изпълнението на договорите на всички фирми

Седма точка предлага да има регистър с информация за изпълнението на договорите на всички фирми, за да може при конкурси, на база оценки, да получават най-много точки и преимущество именно фирмите, които са били най-изрядни, спрямо данните в този регистър.

Разглеждане на спорните договори

Осмата точка предлага да се разгледат всички спорни договори, при които видимо дървесината е продадена на нулева цена, за да се реши проблемът със спекулата, да се освободи дървесина за пазара за свободна конкуренция, така че цените да паднат и да има ресурс, който в момента е затворен при тези монополисти, които извиват ръцете на всички други и вдигат цените, заяви Дунчев.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА