Зеленото торене става алтернатива на изкуствените торове

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Сидератите, или зелените култури, които се използват за оздравяване и повишаване плодородието на почвата, са познати отдавна на стопаните. Днес обаче тази техника става все по-актуална заради повишаващите се цени на торовете в световен мащаб.

Фермерите от индийския щат Телангана дават добър пример в това отношение, като отглеждат сидерати за получаването на „зелен тор“. Това позволява да се подобри плодородието на почвата при понижение на нуждата от синтетични азотни торове.

Според данните местните фермери са увеличи площите със сидерати над четири пъти. По наблюдение на експерти, които фиксират качеството на почвата и добивите, фермерите по този начин са съкратили използването на урея с 30%.

По думите на учените съдържанието на органичен въглерод в почвата трябва да се поддържа на нивата от 0,5%, за да могат растенията да се развиват нормално, докато в същото време химическите торове при прекомерно използване намаляват количеството на органичен въглерод в почвата и водят до засоляване. Зависимостта от уреята плюс отсъствието на правилен сеитбооборот стават един от най-големите проблеми за фермерите в селските райони, затова е било прието решение да се реализира пилотен проект със сидерати.

Отглеждането на зелени култури на близо 5 дка осигуряват ежегодно около 10 тона зелена маса, която се закопава в почвата, при това всеки тон от биомасата включва 7,5 кг азот, 5 кг калий и 2 кг фосфор, което води до поддържането на желаното ниво на органичен въглерод и ограничава солеността. Един от фермерите, които прилагат зелено торене за производство на ориз, заяви, че през 2021 г е използвал по-малко от половината от тора, който е прилагал преди това, като е икономисал значителна сума пари, а реколтата от ориз е била над средната.

През новата 2022 г в Индия планират да пренесат опита от зеленото торене в национален мащаб, тъй като цената на синтетичните торове се очаква да бъде висока.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА