Здравословната диета: Растителни срещу животински храни- кое е по-полезно?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

Яденето на здравословна храна е не само полезно за здравето на човек, но е от полза и за околната среда, това потвърждават нови изследвания по темата. Според проучване, публикувано в списанието „Proceedings of the National Academy of Sciences“, промените в диетата, които биха могли да помогнат за намаляване на риска от незаразни болести, също биха могли да помогнат и за постигане на международно договорените цели за устойчивост. Учените от Оксфордския университет и Минесотския университет анализират как консумирането на 15 различни групи храни е свързано с резултатите от здравето и аспектите на влошаването на околната среда. Те откриват, че храните, свързани с подобрено здраве, като пълнозърнести зърнени храни, плодове, зеленчуци, бобови растения, ядки и някои растителни масла с високо съдържание на ненаситени мазнини като зехтин, са сред продуктите с най-ниски въздействия върху околната среда. Храните с най-голямо отрицателно въздействие върху околната среда, например червеното месо, са свързани и с най-голямото увеличаване на риска от заболяване. „Проучването допринася към нарастващия брой доказателства, които подчертават, че замяната на месо и млечни продукти с различни растителни храни може да подобри както вашето здраве, така и здравето на планетата“-споделя съавторът д-р Марко Спрингман от Оксфордския университет.

Растителни срещу животински храни- кое е по-полезно?

Изследователите са оценявали растителна храна, включваща плодове, зеленчуци, бобови растения, ядки, картофи, рафинирани зърнени храни и пълнозърнести зърнени храни, захарни подсладени напитки и храни на животинска основа като сурово и преработено червено месо, пилешко месо, млечни продукти, яйца и риба.  По отношение на здравето, учените са разгледали пет резултата – обща смъртност, сърдечни заболявания, инсулт, диабет тип II и колоректален рак. Агентите, включени в анализа на околната среда, са емисиите на парникови газове, използването на земята, използването на вода, замърсяването на водата (еутрофикация) и подкисляването.

Ползите за здравето – ползи за околната среда

Най-големите ползи за здравето са открити за ядки, минимално преработени пълнозърнести храни, плодове, зеленчуци, бобови растения, зехтин и риба, които са свързани със значително намалена смъртност и / или намален риск от едно или повече заболявания. За разлика от „консумацията на подсладени със захар напитки, необработено червено месо и преработено червено месо, която последователно се свързва с повишен риск от заболяване“, пишат авторите. „От всички разгледани храни, ежедневната порция преработено червено месо се свързва с най-голямото средно увеличаване на риска от смъртност и случаи на коронарна болест на сърцето, диабет тип II и инсулт.“ Когато се разглеждат само екологични аспекти,  храните на растителна основа и зехтинът са сред най-ниските въздействия върху околната среда. Производството на порция необработено червено месо, оказва най-голямо въздействие за всички пет показателя за околната среда. Комбинацията от здравни и екологични резултати показа, че храните, свързани с подобрено здраве на възрастни, също имат най-ниско въздействие върху околната среда. Изключенията са рибата, която е здравословна храна, но има умерено въздействие върху околната среда, и преработените храни с високо съдържание на захари, които могат да бъдат вредни за здравето, но имат относително ниско въздействие върху околната среда.

Важността от избора на устойчива диета

„Диетите са водещ източник на лоши вреди както за здравето, така и за околната среда“- споделя водещият автор д-р Майкъл Кларк от университета в Оксфорд. „Запазването на сегашният начин на хранене, заплашва обществата с хронично лошо здраве и влошаване на климата, екосистемите и водните ресурси на Земята.“ Той се надява, че тези резултати ще помогнат на потребителите да направят по-добър избор и ще дадат възможност на създателите на политики да издават по-ефективни диетични насоки. „Изборът на по-добри, по-устойчиви диети е един от основните начини хората да подобрят здравето си и да помогнат за опазването на околната среда. Как и къде се произвежда дадена храна също влияе върху нейното въздействие върху природата, но в много по-малка степен от избора на продукта“-добавя  д-р Кларк. Изследователите също така подчертават, че храните с междинно въздействие върху околната среда или които не са значително свързани с резултатите от здравето, като рафинирани зърнени храни, млечни продукти, яйца и пиле, също могат да допринесат за постигане на целите за устойчивост, ако се използват за заместване на храни, които са по-малко здравословни или по-лоши за околната среда, като червено месо.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА