Зазимяване, болести и вредители – основните убийци на пчелите през зимата

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

През зимата има три основни опасности, от които трябва да се страхуват пчеларите. Основната грешка, която се допуска, е при зазимяването на пчелните семейства семействата – т.е. често не се осигурява достатъчно храна за зимния период. Това каза пред „Агрозона“ инж. Михаил Михайлов, председател на Обединен български пчеларски съюз (ОБПС).  Когато има недостиг на хранителни запаси пчелните семейства започват да загиват през студените дни. Количествата за зазимяване  са различни в зависимост от системите кошери, но средно трябва подхранване от около 20 кг.

Другото, което тормози пчелите са болестите. Ако пчеларят не е третирал семействата главно против вароатоза и нозематоза отново може да има масови измирания.  Третата грешка е тогава, когато започва ранно подхранване на пчелите. Пчеларите често се опасяват, че не са зазимили семействата с достатъчно храна, вследствие на което започват да им дават твърда храна и в резултат на това пчелите също загиват. Когато семействата се подхранват твърде рано  те влизат  в активен режим, който не трябва да се нарушава минимум до пролетта. Ако този режим се прекъсне пчелите се изтощават,поради липса на вода и прашец от външната среда. По този начин те трябва да изразходват от собствените си тела биологични вещества, което е изключително вредно, коментира инж. Михайлов.

Има и вредители – най- вече това са мишки, кълвачи, мечки. Но това са по- редки случаи, водещи до измирания. Мишките често си правят легло около пчелното кълбо и над него. Чрез своята непрекъсната дейност и хранене те безпокоят до пълно изтощение пчелите. Често убиват част от тях и дори ликвидират пчелното семейство. Кълвачите от своя страна търсят храна в стените на кошерите, пробивайки дупки или разтрошавайки стените на по- старите кошери. През топлите дни пък единични оси и стършели търсят храна наготово и често убиват пчели.

Предохранителните мерки за мишките се свеждат до създаването на неблагоприятни условия за тях. Те не трябва да имат достъп до складовете с пчелни продукти, плодове и др. Складовете трябва да са с плътно затворени врати и прозорци. За предпазването на пчелните семейства през зимата трябва да се държат само здрави кошери, без пукнатини и с добре прилягащи дъна и капаци.  Мишките може да се унищожават и механически, като за целта се използват различни видове капани. Освен това може да се използват и химически средства. Отрова за мишки може да се постави в ъглите на пода на складовото помещение през цялата година. А като най- стар и изпитан метод може просто да си вземете котки.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА