Защо “Напоителни системи” потъна в дългове за последните 4 месеца?

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Стопаните възмутени от новите промени в параметрите на Плана за възстановяване

Държавата не е била коректна към “Напоителни системи” ЕАД през последните години. В това е убедена Светла Василева, лидер на Федерацията на независимите синдикати в земеделието. “Запозната съм с одитния доклад на напоителни системи там една от причините за влошеното състояние не са само некоректни земеделски производители, но и държавата, която не си е плащала нито една услуга, която изпълняваше търговското дружество-безплатни поливки, наблюдения на язовири и други. Всякакви политически и партийни промени се извършваха на гърба на това предприятие”, убедена е тя.

Трябва да има политическо решение за възстановяването на “Напоителни системи” категорична е шефката на земеделските синдикати в КНСБ. През последните две години дружеството не е имало задължения и затова с основание Светла Василева се чуди какво е станало с “Напоителни системи” ЕАД само в рамките на четири-пет месеца.

“Ситуацията е изключително несериозна не само за отрасъл земеделие, а за цялата българска общност. Без напояване за какви сектори ще се говори да се развиват”, пита експертът. Общо за земеделието парите са около половин милиард, но за напояване дори не са запазени първоначално коментираните 150 милиона лева, а са орязани допълнително до 100 милиона. Изобщо вече няма помен от първоначално определените 849 млн. лева…

Размахването на екодоводи за “вредата” от възстановяването на старите канали звучи като подигравка на фона на необратимото засушаване по нашите земи и опасността от продоволствена криза поради липсата на национално производство.

Липсата на обединение на земеделската общност е една от причините постоянно българското село и земеделието да се изтикват от вниманието на обществото.

Според Божидар Петков, председател на Българската асоциация на малинопроизводителите, трудно е да се види „светлина в тунела“. Орязването на безвъзмездните средства още веднъж води до мисълта, че напояването изобщо може да отпадне от Плана за възстановяване. „Има предложения да има държавен нисколихвен заем и с него „Напоителни системи“ да си изградят необходимата инфраструктура. Това обаче е една загубена възможност да се усвоят безвъзмездни средства, защото със заем тези проекти няма да се отразят на цената на водата.“, категоричен бе той пред Агрозона.

Стопаните дават срок до понеделник, когато се очаква среща с министъра на околната среда и водите, земеделският министър и представители на „Напоителни системи“, „за да се види на политическо ниво какво решение може да се вземе, ако се вземе решение за заем, да е за заем, ако се отделят средства, да се знаят колко са те и какво ще се направи с тях“, допълни още Божидар Петков.

От Асоциацията на малинопроизводителите са предложили 5 обекта, които се нуждаят от спешна рехабилитация и обновяване, но един от най-важните е отпаднал.  „Това е най-значимият и най-критично нуждаещия се от ремонт канал, който е над 42 км и е от язовир Ястребино до Опака. Той е изваден от списъка, понеже частично някъде преминавал през защитени зони, което първо е невярно, и второ е скандално, затова ,че Закона за водите е по-висш от Закона за защитените територии и трето, каналът е направен преди да е имало защитени зони в България, заварено положение е, и четвърто, всяко едно такова съоръжение има своя сервитут, зоните си имат време на особена защита – при гнездене на птици и др. и ако се извършват ремонтни дейности, те няма да са за разширяване на тези съоръжения, а за ремонт, няма да са извън сервитутните ивици, и по никакъв начин няма да навредят или да разрушат тези защитени зони, което за нас беше много странно, че този мотив се използва като основен мотив за отклоняване или изваждане от списъка на точно това съоръжение. По тази причина сме много възмутени.“, категоричен без Петков.

 

 

ЕТИКЕТИ:
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА