Заради нитратите: Без азот в нивите от 1 ноември в Южна и Северна България

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Да не се внасят азотсъдържащи торове при полските и трайни култури, овощни насаждения, ливади и постоянни пасища в периода от 1 ноември в нитратно уязвимите зони, предвижда Програмата от мерки за ограничаване на замърсяването с нитрати от земеделски източници, която задава срокове за работа до края на 2019 г. Документът е приет преди две години и цели намаляване на замърсяванията с нитрати. Според него в общините в Южна България Благоевград, Бургас, Пазарджик, Пловдив, Сливен, Стара Загора, Хасково, Ямбол не трябва да се внасят азотсъдържащи торове от 1 ноември до 20 февруари. За Северна България и уязвимите зони в нея сроковете са други – от 1 ноември до 25 февруари. Там правилата важат за общините и части от тях, определени като нитратно уязвими зони и попадащи в областите: Варна, Враца, Велико Търново, Видин, Габрово, Добрич, Ловеч Монтана, Плевен, Разград, Русе, Силистра, Търговище и Шумен.

Според правилата азот не се използва от 1 ноември до 5 февруари на площи с едногодишни култури, засети през есента (есенници), както и от 1 ноември до 25 февруари на свободни площи, подготвени за засяване и засаждане на земеделски култури. При създаването на овощни насаждения не трябва да се тори с тези вещества и от 15 ноември до 25 февруари.

В рамките на това време не трябва да се внася и оборски тор, сочат правилата на Министерство на земеделието, храните и горите. Твърдият оборски тор е необходимо да се съхранява при обикновени условия най-малко 6 месеца преди внасянето му в почвата. Течният оборски тор да бъде внасян в почвата след четиримесечно съхранение. Органичните торове е необходимо да се заорават в почвата в деня на разпръскването върху почвената повърхност, с подходяща почвообработваща техника.

За да се избегне риска от излишък на нитрати в растенията и почвата, на декар не трябва да се внасят повече от 17 кг азот, сочат още препоръките на Програмата.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА