Германия вече заяви готовността си да повиши „значително“ своя принос към бюджета на ЕС
Като част от плана на ЕС за възстановяване от здравната и икономическа криза от COVID-19, Европейската комисията работи за допълнително укрепване на бюджета на ЕС. Това ще изисква да се променят приетите досега решения за максималния размер на бюджета на ЕС (в момента 1,2% от брутния национален доход на държавите членки), като бъде повишен до 1,9% от брутния национален доход, поне за най-критичната фаза от възстановяването, която се очаква да продължи до края на 2022 г. Голяма част от финансирането на МФР ще бъде съсредоточена в началото на периода 2021-2027 г., когато нуждата от тези средства ще бъде най-голяма. Германия вече заяви готовността си да повиши „значително“ своя принос към бюджета на ЕС, съобщават от Министерство на земеделието, храните и горите.
Комисията вече предложи за обсъждане вариант за „план за възстановяване“ от последиците от пандемията. Програмата е на стойност повече от 1,5 млрд. евро и ще бъде финансирана от „временен инструмент за възстановяване“, както и от допълнително повишаване на приходите на ЕС. Това ще бъде заложено в Многогодишната финансова рамка на ЕС за периода 2021-2027 г.
Този временен и специално насочен инструмент ще позволи на Съюза да събере от финансовите пазари допълнително над 320 млрд. евро, с цел финансиране на ключови политики и инструменти за възстановяване чрез европейски програми. Половината от тази сума ще може да бъде предоставена директно на държавите членки под формата на заеми, а останалата половина ще се използва за финансиране на европейския бюджет. Намерението на Комисията е, заедно с този и други инструменти, да бъдат предоставени на ЕС повече от 2 млрд. евро за финансиране на възстановителен план.
Друг инструмент, който ЕС предлага за обсъждане, е създаването на Механизъм за възстановяване и устойчивост с приблизителен бюджет от 200 млрд. евро, който да се използва от държавите членки за възстановяване на техните икономики. Този инструмент може да се базира на действащ вече специален инструмент за сближаване и конкурентоспособност, който се прилага в момента специално за държавите в еврозоната.
Други допълнителни 50 млрд. евро от финансирането на Политиката за сближаване (Кохезионната политика) могат да бъдат преразпределени за 2021 г. и 2022 г. за подпомагане на мерки, насочени към насърчаване пазара на труда, здравните системи и малките и средни предприятия.
Относно вътрешния пазар, възможно е да бъдат създадени два допълнителни европейски фонда. Първият фонд ще е насочен към подпомагане на компании, с цел бързо възстановяване на техните оборотни капитали. Вторият фонд ще бъде насочен към подпомагане на компании, с цел установяване на стратегическа автономност във веригите на доставки от ключово значение. По този начин, чрез тези два фонда, е възможно да бъдат мобилизирани допълнителни 200 млрд. евро, като всяка държава-членка ще може също да инвестира отделно в тях. Председателят на Европейският парламент Дейвид Сасоли вече заяви, че институцията е готова да разгледа идеята за създаване на специален фонд за възстановяване, само ако е свързана с многогодишната финансова рамка.