Заради инфлацията европейците ядат все по-малко ябълки

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Делът на плодовете за преработка се увеличава, износът намалява заради скъпия транспорт

Очаква се потреблението на пресни ябълки в ЕС да намалее 2022/23 до 12 кг на глава от населението (в сравнение с 12,2 кг през 2021/22). Това се дължи главно на нарастващия инфлационен натиск и общо намаляване на консумацията на пресни плодове, вече наблюдавана през първата половина на годината, се отчита в есенния доклад за европейските земеделски пазари, подготвен от Европейската комисия.

Според данните намаляването в консумацията ще бъде белязано и от по-ниската наличност от пресни плодове, която се прогнозира през тази година. Производството на ябълки в ЕС се очаква да бъде около 12,2 милиона тона, подобно на нивата от миналата година и с 2,5% спрямо средногодишните количества за 5 години. От една страна това се определя от добрата реколта в Полша, но от друга –  горещата вълна, суша и ограниченията за напояване в западните страни и Южна Европа през летните месеци доведоха до по-ниско от обичайното производство, с по-дребни плодове, но с по-високо съдържание на захар.

В ЕС се очаква да бъдат продадени около 6,1 милиона тона ябълки за прясна консумация (-4% на годишна база и 6% под 5-годишните данни). Увеличението на цената на електроенергията (особено актуално за разходите за съхранение на сектора), високото производство в Полша, заедно с очаквано по-ниско качество, се очаква да увеличи дела на използваема продукция за преработката. Очаква се ръстът на количествата ябълки за преработка да бъде 18% над нивата за последните 5 години, достигайки до 5,4 милиона тона.

В същото време консумацията на преработени ябълки в ЕС се очаква да бъде висока (11 кг на глава от населението), което е в съответствие с тенденцията за дългосрочно нарастване (10% над средното за последните 5 години).

Заради високите транспортни разходи обаче износът на ябълки се предвижда да намалее с около 3%, а вносът да запази нивата си – т.е. с 13% под средното за 5 години. Така наличните запази за следващия сезон се прогнозира да намалеят с близо 23% на годишна база.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА