Започва нов етап от триалога между евроинституциите за следващата ОСП

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

На 27 ноември е предвидено да започне нов етап от преговори между трите институции: Съвета на министрите на ЕС, Европейския парламент и Европейската комисия относно реформата на Общата селскостопанска политика. Очакванията са след това Комисията по селско стопанство на ЕП да потвърди постигнатата договореност на 30 ноември, точно преди провеждане на пленарната сесия на ЕП на 14-17 декември, посочиха от Министерство на земеделието, храните и горите.

Немските фермери призоваха за бързи решения от триалозите относно реформата на ОСП след 2020 г. Задачата на тристранните срещи е да се намери компромис между позициите на ЕП и Съвета, посочи в официална позиция президентът на Асоциацията на земеделските производители в Германия Йоахим Руквид. Немските фермери се надяват да бъдат постигнати бързи решения на предстоящите триалози, за да планират своята дейност, както и на „значително опростяване на ОСП“, заявява той и допълва: „Нашите семейства, които се занимават със селско стопанство, имат нужда от стабилност и сигурност“. Фермерите имат нужда от постигане на окончателно споразумение за реформата на ОСП през първото тримесечие на 2021 год., което да води към новата ОСП, в сила от 1 януари 2023 година, по думите на браншовика.

Йоахим Руквид изказа недоволство и от обстоятелството, че няма представена оценка на въздействието за двете стратегии „От фермата до трапезата“ и за Биоразнообразието, които бяха публикувани по-рано през годината, като подчерта, че е необходимо да се докаже ефектът от тези стратегии в бъдеще, както и да се осигури продоволствената сигурност. Той смята, че е необходимо да се пристъпи към намаление на употребата на препарати за растителна защита, но това трябва да се прави само на базата на научни изследвания и доказателства. „Не може де се поставят на риск реколтите, както и да се застрашава безопасността на храните“. Според Руквид „ОСП трябва да стане по-екологична политика и ще стане“, но призова за реализъм. Немската асоциация на фермерите заявява „ясно да“ на еко-схемите по Първи стълб, но тези схеми трябва да се прилагат в целия ЕС и мерките трябва да са интегрирани с производството, вместо например да налагат изкуствено изваждане на земи. Йоахим Руквид настоя новата законодателна рамка на ОСП след 2020 год. да ориентира политиката към пазара.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА