Евродепутатите: За бърза сделка по ОСП трябва повече гъвкавост от страна на Съвета

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Тристранните разговори за реформата на селскостопанската политика на ЕС, проведени между Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия, доближиха преговарящите до споразумение, но за бърза сделка е необходима повече гъвкавост от страна на Съвета на министрите. Това е позицията, която Европарламентът представи след супертриалога по трите регламента за реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП).

В супертриалога участваха португалският министър на земеделието Мария Антунес, представляваща Съвета, изпълнителният заместник-председател на Комисията Франс Тимерманс, комисар Януш Войчеховски, Преговорният екип на Парламента, включващ председателя на комисията по земеделие и главен преговарящ на Парламента Норберт Линс.

„Супертриалогът беше много необходим тласък напред в преговорите за реформа на ОСП. Дискусиите бяха конструктивни и беше постигнат значителен напредък, например по Новия модел за доставка и показателите за резултатите. По отношение на младия, нов и активен земеделски производител постигнахме по-добро разбиране на позицията на Съвета и сега сме на крачка по-близо до споразумение. Освен това намерихме временно решение относно правата за засаждане на лози и етикетирането на виното. ”

„Всяка страна показа ангажимент за постигане на компромис, който очевидно се отплати. Ще трябва обаче да проведем допълнителни дебати, например относно ограничаването на директните плащания и преразпределителните плащания, тъй като Съветът все още не е достатъчно гъвкав, за да ни позволи да постигнем значителен напредък в тези области. Искам специално да благодаря на тримата докладчици Петер Яр, Улрике Мюлер и Ерик Андриу и техните екипи, които защитиха приоритетите на Парламента. Заедно застанахме на един фронт за амбициозна реформа”, заяви Норберт Линс.

Добрата атмосфера на преговори дава оптимизъм, че могат да бъдат финализирани преговорите за реформата на ОСП, но Съветът ще трябва да покаже повече гъвкавост през следващите седмици, за да бъдат постигнати резултати бързо, допълни германският евродепутат.

Следващи стъпки

Следващите триалози за ОСП са насрочени за 16 април, когато ще се обсъжда Регламентът за стратегическия план. На 21 април ще бъдат преговорите относно Регламента за общата организация на пазарите и на 23 април ще се обсъжда Регламентът за финансиране, управление и мониторинг. Тристранните преговори между Парламента, Съвета и Комисията относно окончателната форма на реформата на земеделската политика на ЕС започнаха на 10 ноември 2020 г. Оттогава са проведени приблизително седемнадесет трилога и няколко десетки технически и подготвителни срещи.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА